ABC niebezpiecznych substancji w pracy

Niebezpieczne substancje

W składzie większości dostępnych w sklepach klejów znajdziemy polimery, które łączy się z innymi z rozcieńczalnikami, rozpuszczalnikami i napełniaczami. Nowoczesne spoiwa stosuje się do klejenia różnych substancji, czyli metalu, drewna, tworzyw sztucznych czy gumy. Dużą popularnością cieszy się klej termotopliwy. Kleje przemysłowe są substancjami chemicznymi, więc mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jakie jeszcze niebezpieczne substancje czekają na nas w pracy?

Cechy charakterystyczne klejów termotopliwych

Kleje termotopliwe produkuje się na bazie syntetycznych polimerów (EVA – octan etyleno-winylowy, PA – poliamid, SP – poliolefina). Tego typu klej jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego i nazywa się go tak zwanym zielonym klejem. Przede wszystkim jest bardzo mocny i wytrzymały. Łączy powierzchnie bardzo szybko (niektóre rodzaje kleju potrzebują na to tylko 30 sekund), co skraca czas docisku i przyspiesza produkcję. Kleje termotopliwe nie zapychają dyszy, co dla producentów oznacza ograniczenie wydatków związanych z prawą i konserwacją sprzętu. Obecnie do produkcji klejów tego typu jako bazy używa się poliolefiny (dotychczas najczęściej wybierano EVA).

Kleje przemysłowe i ich wpływ na zdrowie

Klej termotopliwy EVA produkowany jest na bazie kopolimeru etylenu i octanu winylu (EVA) i stosuje się go do wielu standardowych aplikacji. Jest stosunkowo tani, a ma dobrą jakość. Tego rodzaju kleje występują najczęściej w formie granulatu i są chętnie stosowane w przemyśle opakowaniowym, do sklejania tacek, kartonów i torebek papierowych. Klej termotopliwy EVA sprawdzi się w przemyśle drzewnym, przy produkcji filtrów i artykułów higienicznych, a także w przemyśle tytoniowym. Najnowszym osiągnięciem technologicznym jest klej na bazie poliolefiny. Tego typu kleje są droższe od tradycyjnych klejów EVA, ale mają lesze parametry pracy, czyli bardzo dobrą przyczepność i odporność na zmiany temperatury oraz doskonałą stabilność termiczną. Klej termotopliwy skonstruowany w oparciu o poliolefinę jest bezzapachowy, nie emituje oparów i jest bardzo wydajny. W związku z tym, jest bezpieczny dla zdrowia. W zakładach pracy często stosuje się także kleje rozpuszczalnikowe, które nanosi się ręcznie lub maszynowo. Tego typu kleje przemysłowe są toksyczne, więc rozprowadzanie kleju powinno odbywać się na stanowiskach wyposażonych w wentylację wyciągową. W fabrykach obuwia pracownicy są narażeni na opary benzenu, a środek ten pochodzi od klejów stosowanych w procesie produkcji rozpuszczalników i farb. Poza oparami klejów przemysłowych, pracownicy są narażani na kontakt z innymi szkodliwymi substancjami, np. z chemikaliami.
Wiele substancji, które używa się w zakładach ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. W związku z tym, pracując przy produkcji klejów przemysłowych i innych tego typu specyfików należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Czytaj również  Sposoby mocowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*