Czym można malować drewno?

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment emalii, farb, lakierów, a Ty zastanawiasz się, czy nie zniszczą one ukochanej komody, krzesła, a może ścian altany w ogrodzie? Zapraszam do lektury, w której przedstawimy zasady dekorowania i ochrony drewna oraz wspólnie przyjrzymy się, jak wpływa to na sam materiał.

Pomalujmy drewno – bejca i inne pomysły

Obecne na polskim rynku farby i lakiery pozwalają bezpiecznie pomalować KAŻDE drewno, zarówno twarde (brzoza, buk, dąb), jak i miękkie (świerk, sosna). Dotyczy to całych powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych, przedmiotów z drzewa krajowego zagranicznego oraz drzewo podobnych (szaf, komód, krzeseł, stolików). Użycie produktów do malowania i lakierowania daje wieloletnią gwarancję na trwałość zdobień i ochronę potraktowanej w ten sposób powierzchni.

Oferta jest bardzo bogata i należy dopasować ją do oczekiwanych efektów, rodzaju powierzchni i jej przeznaczenia. Przyszły użytkownik pięknie pomalowanego stolika lub krzesła ogrodowego wybiera farbę alkidową (ftalową), bądź olejną. Miłośnik przestrzeni domowej, do upiększenia swych mebli zdecyduje się na farbę kredową, akrylową lub lakierobejcę.

Trwałość i nie tylko

Farby alkidowo-olejne cechuje wysoka trwałość na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, słońce, wiatr, zmienne temperatury. Barwniki alkidowe zapewniają wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Intensywny zapach połączony z długim czasem schnięcia (12-24 godziny) oraz gładkie wykończenie z zachowaniem połysku to cecha każdej z nich. Należy stosować do akcesoriów outdoorowych oraz tych używanych intensywnie ( blaty, stoły, krzesła, altany). Do rozcieńczeń tych farb używamy benzyny lakowej.

Czytaj również  Telewizory 2022. Czy zapowiadają się duże zmiany?

Farby akrylowe schną dużo szybciej i nie posiadają przykrego zapachu, dlatego poleca się je do malowania wnętrz. Wykończenie podobnie jak w przypadku farb alkidowych jest lekko połyskujące, chcąc uzyskać lepszy poziom krycia, należy nałożyć większą ilość warstw. Korzystna dla użytkownika jest możliwość doboru efektu krycia  – od widocznych słoi po całkowite krycie.

Poziom trwałości jest pośredni, dlatego zaleca się zastosowanie primera przed malowaniem PO TO by uniknąć plam i odprysków. Emalia ta doskonale sprawdzi się na komodach,, kredensach , jest bezpieczna dla dzieci.

Meble jak nowe

Stosując farby kredowe, wybierasz mat lub półmat o intensywnym kryciu, krótki czas schnięcia i dobrą łączność barwnika z podłożem. W stosunku do poprzedników ich oferta kolorystyczna jest najszersza. Co z trwałością? Nie jest tak wysoka jak w przypadku poprzednika, mogą pojawić się przetarcia, uszkodzenia mechaniczne. Dlatego, by zapobiec im należy, po zakończeniu malowania utrwalić mebel lakierem bądź woskiem. Farba jest uważana za bezpieczną do stosowania nawet w pokojach dziecięcych, najlepsze efekty daje na  meblach postarzanych, z widocznymi przetarciami.

A może chcesz odświeżyć powierzchnię starych, ukochanych mebli? Użyj bejcy!

To koloryzujący impregnat – ochrona i przyciemnienie 2w1. Dla drewna znaczy tyle, ile dla Pań oznacza henna. 😉 Odświeżysz i wyrównasz nią naturalny koloryt powierzchni, pozostawiając widoczne naturalne słoje, w celu ochrony przed wilgocią na bejcę stosuje się lakier,

Czytaj również  Piana zamkniętokomórkowa: charakterystyka, zalety, zastosowanie

Wygodnym połączeniem 2w1 jest lakierobejca. Z powodzeniem można ją stosować na zewnątrz. Co z producentami? Uznanych na rynku jest przynajmniej jedenastu, a każdy z nich oferuje od 6 do 28 kolorów, w przedziale cenowym 40-140 zł / litr. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w researchu rynku, a wiosenne remonty przyniosą fantastyczne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*