Gdzie używać żarówek halogenowych?

zarowka halogenowa

Żarówki halogenowe są coraz częściej montowane zarówno w domach, jak i w miejscach pracy czy różnego rodzaju instytucjach. Dają one doskonałe oświetlenie i stwarzają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Halogeny mają wyjątkowo atrakcyjną barwę światła nazywaną brylantową, dlatego znakomicie podkreślają charakter wnętrz nowoczesnych.

Jakie są różnice między żarówką halogenową a tradycyjną?

Żarówki halogenowe są dużo mniejsze niż tradycyjne i dają zupełnie inne światło. Zapewniają także spore oszczędności, ponieważ świecą znacznie dłużej. W bańkach halogenowych stosuje się, podobnie jak w zwykłych, wolframowy żarnik. Jednak jest on znacznie trwalszy, ponieważ znajdujący się w bańce halogen znacznie ogranicza zjawisko parowania wolframu i wydłuża jego żywotność. Proces ten nazywany jest regeneracyjnym cyklem halogenowym. Dodatkowo pozwala on podwyższyć temperaturę żarnika, dzięki czemu żarówki halogenowe o tej samej mocy co żarówki tradycyjne, dają znacznie więcej światła.

Jakie są zalety żarówek halogenowych?

Do największych zalet żarówek halogenowych zalicza się ich wyjątkową trwałość – mogą świecić nawet 2-5 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Niewątpliwym atutem halogenów jest również wysoka skuteczność świetlna, ponieważ dają one nawet 20-100% więcej światła niż mające tę samą moc żarówki zwykłe. Co więcej, żarówki halogenowe są energooszczędne, a ich światło nie słabnie wraz z upływem czasu użytkowania.

Czytaj również  Piana zamkniętokomórkowa: charakterystyka, zalety, zastosowanie

Warto też zauważyć, że halogeny dostępne są w naprawdę wielu wersjach. Niektóre modele mają gwint, dzięki czemu można ich używać w miejscach, w których do tej pory stosowane były tradycyjne żarówki. Halogeny mogą mieć naprawdę niewielkie wymiary, dzięki czemu umożliwiają miniaturyzację oświetlenia i stworzenie nastrojowego oświetlenia dekoracyjnego.

W sprzedaży dostępne są zarówno zwykłe żarówki halogenowe, jak i modele z cechami dodatkowymi. Niektóre halogeny mają wbudowane bezpieczniki, które chronią przed przepięciami. Do wyboru są również modele z filtrem UV, który zapobiega płowieniu oświetlanych przedmiotów i zatrzymuje promieniowanie nadfioletowe.

Jakie są typowe zastosowania żarówek halogenowych?

Najbardziej wszechstronnym zastosowaniem wyróżniają się żarówki halogenowe liniowe. Dają one jasne światło, które podkreśla atmosferę wnętrza i może być ściemniane. Żarówki z trzonkiem G4 znakomicie nadają się do oświetlania miejscowego, np. biurka, stołu czy innych punktowych elementów wnętrza. Modele z trzonkiem GX 5,3 służą przede wszystkim do oświetlania akcentującego meble, obrazy, rzeźby itp. Można ich używać także w sufitach podwieszanych jako oświetlenie ogólne. Wymagają stosowania transformatora obniżającego napięcie.

Żarówki halogenowe o trzonkach E14 i E27 to alternatywa dla żarówek reflektorowych, natomiast modele z trzonkiem GU10 i GU9 stosuje się w tych samych miejscach co G4 i GX 5,3, przy czym można je zasilać bezpośrednio z sieci (230V). W sprzedaży są również żarówki halogenowe w bańce tradycyjnej, które mają szerokie zastosowanie w oprawach przeznaczonych do żarówek tradycyjnych. Najmocniejsze światło dają żarówki halogenowe o dużej mocy, które stosuje się w fotografii oraz w naświetlaczach do oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego.

Czytaj również  Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*