Jak dobrać moc żarówki do pomieszczenia?

jak dobrac moc zarowki

Najważniejsza zasada doboru oświetlenia głosi, że musi być ono funkcjonalne. Co to właściwie oznacza w praktyce i jak znaleźć właściwe oświetlenie do każdego pomieszczenia? Istnieje kilka prostych zasad, których przestrzeganie zapewnia, że każdy pokój będzie wyraźnie doświetlony.

Żarówki energooszczędne

Od niedawna, na skutek wprowadzenia przepisów unijnych, z rynku oświetleniowego zaczęły znikać tradycyjne żarówki. W ich miejsce zaczęto wprowadzać żarówki energooszczędne. Pierwszym problemem, który wynika z tej zmiany jest to, że to nie waty wyrażają moc żarówki, ale lumeny – wiele osób przelicza te jednostki jeden do jeden. Tak naprawdę 220-250 lumenów odpowiada żarówce o mocy 25 W. Szukając właściwej żarówki warto poznać ten przelicznik i zastosować zamiennik najbardziej zbliżony do tradycyjnej żarówki. Pozwoli to zaoszczędzić przykrych kłopotów i rozczarowania.

Jaką moc wybrać?

Najczęściej spotykanym i chyba najbardziej powszechnym źródłem światła w każdym pokoju, pomieszczeniu, mieszkaniu są tradycyjne wiszące żyrandole lub lampy. Ich moc powinna oscylować wokół 60-75 W, a w przeliczeniu na lumeny 800-100. To najważniejsze źródło światła, ponieważ w mniejszym lub większym stopniu dociera do wszystkich zakamarków pomieszczenia umożliwiając wykonywanie pracy, np. prasowanie czy pranie. Oczywiście może być ono uzupełnione o dodatkowe źródła, na przykład kinkiety – ich moc powinna być słabsza (w granicach 15-25 W). Co innego w przypadku lampek do czytania, które powinny dawać światło co najmniej o mocy 40 W – dodatkowo światło powinno być rozproszone. W sypialni, lampki nocne powinny dawać ciepłe i przyjemne światło o mocy 258-40 W.

Czytaj również  Jak wybrać meble do przedpokoju

W pomieszczeniach, gdzie liczy się precyzja wykonywanych czynności, czyli na przykład w kuchni, trzeba zadbać o co najmniej dwa źródła światła – górne, które oświetli całą kuchnię, oraz punktowe, które oświetli poszczególne stanowiska pracy. Jeśli jednak zdecydujemy się na jedno źródło światła, wówczas zadbajmy o to, by było naprawdę mocne – 60-75 W powinno wystarczyć. Stosując oświetlenie punktowe warto wybrać takie, którego moc jest nie mniejsza niż 40 W.

Inne czynniki

Oczywiście na to, jak postrzegamy światło w pomieszczeniu, wpływają również inne elementy: kolor ścian, kolor mebli, ustawienie mebli w pokoju, wysokość pomieszczenia oraz możliwości doświetlenia pokoju naturalnym źródłem światła. Nawet najjaśniejsze światło będzie wydawać się ciemniejsze w zestawieniu z ciemnymi tapetami czy meblami. Wąskie i niskie pomieszczenia zawsze będę wydawać się ciemniejsze. Trzeba również wziąć pod uwagę, do czego ma służyć dane pomieszczenie – inny rodzaj światła będzie potrzebny w sypialni, a inny w kuchni. Liczą się również preferencje użytkowników – niektórzy lubią jasne i przestronne pomieszczenia, a inni nieco bardziej przytulne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*