Podstawowe techniki malarskie

Ładnie pomalowane ściany to ozdoba każdego mieszkania czy domu. Odświeżyć kolor można samodzielnie lub zlecić to specjaliście. Malowanie nie jest trudne, ale wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy odnośnie głównych technik malarskich oraz narzędzi wykorzystywanych do malowania. Dzięki temu można bowiem uniknąć podstawowych błędów i uzyskać piękny efekt końcowy.

Jak nakładać farby pędzlem?

To podstawowa technika malarska polegająca na nakładaniu farby na powierzchnię ścian i sufitów przy pomocy pędzla. Jest ona mało wydajna, szczególnie w przypadku podłoża mineralnego. Dlatego też najczęściej stosowana jest do malowania detali oraz powierzchni niewielkich i trudnodostępnych. W takich sytuacjach dobrze sprawdza się pędzel kątowy. Podobnie jest zresztą w przypadku malowania stiuków.

Podczas malowania pędzlem należy także pamiętać, aby nie nakładać farb o znacznej lepkości na gładkie podłoże, gdyż pojawić się mogą nieestetyczne smugi. Malowanie pędzlem dobrze sprawdza się natomiast w czasie gruntowania, gdyż pozwala na dogłębne wniknięcie preparatu w podłoże malarskie. Pomocny bywa przy tym tzw. pędzel ławkowy.

Malowanie tradycyjne za pomocą pędzli

A może nakładanie wałkiem?

Wałek również należy do jednych z najpopularniejszych narzędzi malarskich. Jest wybierany przez amatorów i profesjonalistów z uwagi na łatwość użycia. Pozwala bowiem na w miarę równomierne rozprowadzanie farby na malowanej powierzchni. Dobrze sprawdza się przede wszystkim w przypadku podłoża mineralnego. Podczas malowania wałkiem farbę nakłada się ruchem krzyżowym, dzięki czemu warstwy są równe, a wszystkie niedoskonałości podłoża zostają dokładnie przykryte.

Czytaj również  Jaki typ lodówki wybrać?

Podczas zakupu wałka warto sprawdzić, z czego został on wykonany. Farby wodorozcieńczalne najlepiej współpracują bowiem z wałkami z tworzyw sztucznych. Z kolei farby rozpuszczalnikowe przeznaczone są do wałków wykonanych z materiałów naturalnych. Wałki gąbkowe stosować należy z farbami olejnymi.

Natrysk powietrzny i hydrodynamiczny

Natrysk powietrzny polega na dostarczaniu i rozpylaniu farby ze zbiornika za pomocą specjalnego węża i pistoletu natryskowego. To metoda bardzo wydajna, ale wymaga specjalistycznego sprzętu. Ponadto przed użyciem natrysku powietrznego trzeba farbę przecedzić, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia, które mogłyby pistolet zatkać.

Natrysk hydrodynamiczny z kolei polega na tym, że farba wydostaje się z dyszy pistoletu natryskowego pod znacznym ciśnieniem przez niewielki otwór, co pozwala na precyzyjne i równomierne nakładanie farby. To metoda bardzo nowoczesna o znacznej wydajności. Jednak z uwagi na wysoką cenę sprzętu stosowana jest tylko podczas malowania rozległych powierzchni. Poza tym do malowania natryskowego przeznaczone są także specjalne farby, najlepiej te o wysokiej jednorodności, które nie zatykają dyszy pistoletu natryskowego.

Przed wybraniem odpowiedniego narzędzia i techniki malarskiej warto zastanowić się, jaki rodzaj powierzchni będzie malowany, a także jaka farba zostanie do tego celu wykorzystana. Tylko w ten sposób można dokonać właściwego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*