Nałożenie drewnianej podłogi to dopiero początek do uzyskania jej pięknego wyglądu. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na wersję fabrycznie lakierowaną czy olejowaną, musimy ją jeszcze wykończyć. Oznacza to lakierowanie, czyli nałożenie kilku warstw odpowiedniego specyfiku. W sklepach znajdziemy wiele lakierów do podłóg. Który będzie odpowiedni?
Jakie lakiery znajdziemy w sklepach?
W sprzedaży dostępne są lakiery na bazie wodnej, rozpuszczalnikowe, chemoutwardzalne, a także uretanowo-alkidowe. Są to tak zwane lakiery bazowe, ale w sklepach znajdziemy również lakiery podkładowe (niektóre występują z nawierzchniowymi jako system lakierniczy), które zwiększają przyczepność wykończenia i powinny być stosowane do mniej stabilnych wymiarowo gatunków drewna. Najpopularniejsze są lakiery wodne, które szybko schną i są odporne na stosowane w domu detergenty, ścieranie i wilgoć. Dla osób je wybierających, bardzo ważny jest fakt, że podczas lakierowania nie wydzielają drażniącego zapachu, gdyż zawierają niewiele rozpuszczalników. Są dość łatwe w nakładaniu, ale wymagają stosowania się do pewnych zasad np. dobrania wałka odpowiedniej grubości. Kiedyś najpowszechniejsze w użyciu były lakiery rozpuszczalnikowe, które występują w wersji jedno- lub dwuskładnikowej. Te pierwsze do procesu utwardzania wykorzystują wilgoć z powietrza. Z dwuskładnikowych najpierw odparowuje rozcieńczalnik, a następnie utwardzacz wiąże lakier. Podczas schnięcia preparaty takie nieprzyjemnie pachną, więc najlepiej wrócić do mieszkania dopiero wtedy, gdy lakier dobrze wyschnie.
Jak wybierać lakiery?
Zanim zdecydujemy się na lakierowanie, zastanówmy się, jak często będzie eksploatowana podłoga
i w jaki sposób. Jeśli chcemy pokryć lakierem podłogę w mieszkaniu, gdzie zazwyczaj chodzimy bez butów, wystarczą produkty na bazie wody. Szybko schną i prawie nie wydzielają brzydkiego zapachu. Musimy pamiętać, że tego typu lakiery nie są odporne na ścieranie, więc lepiej nie chodzić po nich w szpilkach. Niszczą go także kamyki i piasek. Lakiery rozpuszczalnikowe są bardziej szkodliwe, ale są niezastąpione, gdy chcemy lakierować tłuste drewno egzotyczne, na przykład ipe lub palisander. Na takie oleiste gatunki nie możemy zastosować lakieru na bazie wody, ponieważ nie będzie się trzymał powierzchni drewna. W halach sportowych, gdzie jest drewniana podłoga (na przykład sale gimnastyczne w szkołach), nakłada się lakiery uretanowo-alkidowe, które są bardzo elastyczne i odporne na ścieranie.
Jak nie popełnić błędu?
Jeśli szukamy odpowiednich lakierów, idźmy do specjalistycznego sklepu i poprośmy o pomoc wykwalifikowanego pracownika. Powiedzmy, o jaki efekt nam chodzi. Jeśli parkiet ma mieć wysoki połysk, kumpy preparat rozpuszczalnikowy, gdyż środki na bazie wodnej lepiej wyglądają w wersjach matowych czy półmatowych. Pamiętajmy, że lakier musi być dopasowany do podłogi, nie odwrotnie. Lakierowanie jest dość skomplikowanym sposobem wykończenia drewnianej podłogi, więc najlepiej poprosić o pomoc fachowca. Nie tylko pięknie odnowi podłogę, ale kupi odpowiednie lakiery.