Czym pomalować beton?

Betonowe powierzchnie same w sobie nie wyglądają dość estetycznie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ich pomalowanie. Tu jednak może pojawić się problem – czym właściwie można malować beton, by efekt był estetyczny i trwały? Najlepszym wyborem będą preparaty dedykowane tego rodzaju powierzchniom. Na jakie farby należałoby więc zwrócić uwagę?

Farba epoksydowa

Jeśli szuka się sprawdzonej farby do betonu, to jednym z lepszych wyborów będzie farba epoksydowa. Ma wiele zalet, które widoczne są już na pierwszy rzut oka. Epoksydowa farba pozostawia na betonowej powierzchni bardzo mocną i wytrzymałą powłokę, dzięki której beton będzie wyglądał estetyczniej, a dodatkowo będzie mógł wytrzymać większe obciążenie. Tego typu farba nie jest też droga, a pomalowana nią powierzchnia jest odporna na wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. Farbę epoksydową można wykorzystać do pomalowania betonu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Można ją nakładać bezpośrednio na świeży beton, który jeszcze do końca się nie wysuszył.

Jednak taka farba ma też swoje wady. To produkt dwuskładnikowy, dlatego przed użyciem trzeba go wymieszać – co dla niektórych będzie jedynie zbędną stratą czasu. Poza tym, jeśli beton jest narażony na działanie promieni słonecznych, po pewnym czasie można zauważyć utratę koloru i połysku pomalowanej powierzchni.

Czytaj również  Czy warto mieć wolnowar w kuchni? Zalety i praktyczne zastosowania

Farba akrylowa

Akrylowa farba do betonu przeznaczona jest do malowania o charakterze dekoracyjno-ochronnym. Jest odporna na ścieranie i doskonale „przyczepia się” do podłoża. Taka farba jest w bardzo dużym stopniu odporna na działanie warunków atmosferycznych, takich jak promienie słoneczne, silny wiatr czy deszcz. Dlatego też można z powodzeniem pomalować nią betonowe ogrodzenia, ogrodowy chodnik lub też posadzkę na balkonie. Jest przyjazna dla środowiska i dość szybko schnie – całkowity czas schnięcia wynosi najczęściej 12-14 godzin.

Przed położeniem pierwszej warstwy farby akrylowej należy ją rozcieńczyć wodą (w ilości 20%), a następnie dokładnie wymieszać. Kiedy nastąpi konieczność położenia kolejnych warstwy farby, nie będzie potrzeby ponownego rozcieńczania produktu.

Farba poliuretanowa

Poliuretanowe farby do betonu przeznaczone są do malowania betonowych powierzchni zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Również są przyjazne dla środowiska, tworzą na betonie idealnie gładką, błyszczącą powierzchnię oraz zapewniają doskonałą ochronę betonu przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Farba poliuretanowa jest odporna m.in. na działanie promieni UV, dlatego nie blaknie i nie traci połysku. Powierzchnię pomalowaną taką farbą bardzo łatwo się czyści, jest ona odporna nawet na dużą wilgotność.

Główną wadą tego rodzaju farby jej długi czas całkowitego schnięcia, który może wynosić nawet kilka dni.

Czytaj również  Technologia keramzytowa jako sposób na budowlankę

Pędzel do malowania betonu

Impregnat

Betonową powierzchnię można też zabezpieczyć stosując specjalny impregnat. Jest bezbarwny, zwiększa chemiczną i mechaniczną odporność, a także nadaje betonowi bardziej estetyczny wygląd. Zastosowanie impregnatu sprawi, że betonowa posadzka w garażu czy na balkonie będzie wyglądała dobrze nawet po dłuższym czasie.

Impregnaty do betonu dostępne są zazwyczaj w trzech wykończeniach: matowym, błyszczącym oraz satynowym. Są łatwe w aplikacji, a czas ich schnięcia wynosi najczęściej 24 godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*