Czym pomalować ściany w domu ?

Planując remont mieszkania, musimy podjąć wiele decyzji i dobrze wszystko zaplanować. Potrzebne będą różne narzędzia i produkty, w tym także farby do wnętrz. W sklepach jest tak duży wybór, że trudno się w tym połapać. Poprośmy o pomoc pracowników sklepu, gdyż farba musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich.

Rodzaje farb do wnętrz

Najczęściej stosowanymi farbami do wnętrz są farby emulsyjne, których podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Kolor uzyskiwany jest za pomocą odpowiednio dobranych pigmentów. Obecnie są to najczęściej używane farby do wnętrz, więc szukając produktu w sklepie, najpewniej zakupimy emulsję z różnymi dodatkami. Farby emulsyjne bowiem nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe, a także drewno. Mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Za pomocą tego typu farb do wnętrz można uzyskać powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 metrów kwadratowych ściany. Szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w warunkach domowych, gdyż nie chcemy, by remont wiązał się z koniecznością wyprowadzki.

Czytaj również  Jak zapewnić pracownikom bezpieczną pracę po zakończeniu pandemii?

Wybieramy farby do wnętrz

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda. Mimo tego są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od stopnia ścieralności, możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro. Takie właściwości posiadają akrylowe i lateksowe emulsyjne farby do wnętrz. Z powodzeniem można je stosować we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu. Podwyższoną wytrzymałość na mycie mają farby lateksowe. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (łazienki i pralnie), wybierzmy dedykowane do nich farby lateksowe, które dodatkowo zawierają substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni. Wszystkie dostępne w sklepach farby do wnętrz mają odpowiednie atesty i nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Wybieramy kolory farb do wnętrz

W marketach budowanych znajdziemy gotowe kolory farb do wnętrz, ale możemy również poprosić o stworzenie farby w kolorach dobieranych komputerowo z mieszalnika. Do wyboru mamy około
10 tysięcy kolorów farb o różnym stopniu połysku. Nie spieszmy się z wyborem. Możemy poprosić
o wypożyczenie wzornika kolorów. Na stronach internetowych znajdziemy także programy, w których można wykonać wizualizacją kolorystyczną. Zwróćmy uwagę także na to, jakie barwy lubimy i jaki mają wpływ na nasze samopoczucie.

Wybór odpowiednich farb do wnętrz nie jest łatwy, ale korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek na pewno doskonale sobie poradzimy z tym zadaniem.

Czytaj również  Remont domu – od czego najlepiej zacząć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*