Gdzie montować lampy sufitowe?

Lampy sufitowe kojarzą się z centralnym punktem sufitu, ale wcale nie muszą być montowany jedynie w tym miejscu. Gdzie zamontować oświetlenie sufitowe, aby skutecznie pełniło swoją rolę, a jednocześnie współgrało z całym wnętrzem?

Na suficie, czyli na środku

Najpopularniejsze miejsce na montaż lampy sufotwej jest oczywiście na środku sufitu. Nie ma się czemu dziwić, z centralnego punktu światło równomiernie dotrze do wszystkich części pokoju, a środek sufitu wydaje się też symetrycznym miejscem do zastosowania lampy, która jako jedyna zwisa z góry. Szczególnie duże, okazałe lampy i żyrandole najlepiej prezentują się na środku sufitu. Sprawa wygląda inaczej, gdy pomieszczenie podzielone jest niewidzialną ścianą na strefy, np. na pokój dzienny oraz jadalnię. Wtedy lampy mogą, a nawet powinny być dwie. Jedna w miejscu odpoczynku, w okolicy kanapy, a druga nad stołem jadalnym. Wciąż jednak trzymamy się schematu symetrii i montujemy lampy w równych odstępach od ścian oraz od siebie.

Plafon Argon Rodos

Plafon Argon Rodos (źródło: https://www.swiatloistyl.pl/pl/p/Plafon-sufitowy-ruchomy-oprawa-lampa-Argon-Rodos-2x48W-G9-metal-srebrny-618-zarowki-GRATIS-wysylka-w-24h/2810)

A może w rogu?

Jeśli stół lub stanowisko do pracy umieszczone są w rogu pokoju nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza oświetleniem centralnym zamontować dodatkową lampę właśnie tam. Przede wszystkich chodzi o funkcjonalne korzystanie z poszczególnych stref w domu i to od nas zależy, czy będzie nam wygodnie. Taka lampa może być dokładnie tym samym modelem, co w centralnym punkcie pokoju, jego mniejszą wersją albo wręcz zupełnie innym produktem. Jesteśmy przyzwyczajeni do centralnego oświetlenia, ale wbrew pozorom przełamanie tego stereotypu wyjdzie na dobre, ponieważ korzystanie z poszczególnych miejsc stanie się łatwiejsze. A sama lampa będzie dodatkową ozdobą danej strefy.

Czytaj również  Jak przygotować się do malowania elewacji

Więcej niż jedna

W niektórych wnętrzach najlepiej sprawdzi się kilka lamp sufitowych umieszczonych w rzędzie. To idealna opcja nad długim stołem w jadalni, w podłużnej kuchni lub w łazience. Dzięki temu każda część danego pomieszczenia jest odpowiednio oświetlona, a my nie musimy stosować dodatkowych źródeł światła. Ważne jest jedynie, aby podczas montażu zadbać o funkcjonalny włącznik. Dzieki temu zaświecimy jedynie te lampy, które w danym momencie są nam rzeczywiście potrzebne, zamiast wszystkich.

Bezpieczny montaż

Pamiętajmy, aby montaż lamp sufitowych oddać w ręce specjalistów. Fachowcy przeciągną potrzebną instalację i podłączą lampy do prądu. W tym czasie dopływ elektryczności powinien być zatrzymany. To bardzo ważne, ponieważ brak doświadczenia w pracy z instalacją elektryczną może być dla nas niebezpieczny. Niektóre lampy wymagają także specjalnego połączenia z kablami, co przy nieumiejętnej pracy może skończyć się brakiem światła. To także praca na wysokości, dlatego potrzebna jest porządna, stabilna drabina, a nie działanie na taborecie czy niedużym, chwiejnym stoliku. Podobnie rzecz ma się z podłączaniem kontaktów, pamiętajmy, że najważniejsza jest ostrożność oraz zachowanie zdrowego rozsądku.

 

 

 

Related Posts

Czytaj również  Czym można malować drewno?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*