Gdzie montować lampy sufitowe?

Lampy sufitowe kojarzą się z centralnym punktem sufitu, ale wcale nie muszą być montowany jedynie w tym miejscu. Gdzie zamontować oświetlenie sufitowe, aby skutecznie pełniło swoją rolę, a jednocześnie współgrało z całym wnętrzem?

Na suficie, czyli na środku

Najpopularniejsze miejsce na montaż lampy sufotwej jest oczywiście na środku sufitu. Nie ma się czemu dziwić, z centralnego punktu światło równomiernie dotrze do wszystkich części pokoju, a środek sufitu wydaje się też symetrycznym miejscem do zastosowania lampy, która jako jedyna zwisa z góry. Szczególnie duże, okazałe lampy i żyrandole najlepiej prezentują się na środku sufitu. Sprawa wygląda inaczej, gdy pomieszczenie podzielone jest niewidzialną ścianą na strefy, np. na pokój dzienny oraz jadalnię. Wtedy lampy mogą, a nawet powinny być dwie. Jedna w miejscu odpoczynku, w okolicy kanapy, a druga nad stołem jadalnym. Wciąż jednak trzymamy się schematu symetrii i montujemy lampy w równych odstępach od ścian oraz od siebie.

Plafon Argon Rodos

Plafon Argon Rodos (źródło: https://www.swiatloistyl.pl/pl/p/Plafon-sufitowy-ruchomy-oprawa-lampa-Argon-Rodos-2x48W-G9-metal-srebrny-618-zarowki-GRATIS-wysylka-w-24h/2810)

A może w rogu?

Jeśli stół lub stanowisko do pracy umieszczone są w rogu pokoju nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza oświetleniem centralnym zamontować dodatkową lampę właśnie tam. Przede wszystkich chodzi o funkcjonalne korzystanie z poszczególnych stref w domu i to od nas zależy, czy będzie nam wygodnie. Taka lampa może być dokładnie tym samym modelem, co w centralnym punkcie pokoju, jego mniejszą wersją albo wręcz zupełnie innym produktem. Jesteśmy przyzwyczajeni do centralnego oświetlenia, ale wbrew pozorom przełamanie tego stereotypu wyjdzie na dobre, ponieważ korzystanie z poszczególnych miejsc stanie się łatwiejsze. A sama lampa będzie dodatkową ozdobą danej strefy.

Czytaj również  Czym pomalować beton?

Więcej niż jedna

W niektórych wnętrzach najlepiej sprawdzi się kilka lamp sufitowych umieszczonych w rzędzie. To idealna opcja nad długim stołem w jadalni, w podłużnej kuchni lub w łazience. Dzięki temu każda część danego pomieszczenia jest odpowiednio oświetlona, a my nie musimy stosować dodatkowych źródeł światła. Ważne jest jedynie, aby podczas montażu zadbać o funkcjonalny włącznik. Dzieki temu zaświecimy jedynie te lampy, które w danym momencie są nam rzeczywiście potrzebne, zamiast wszystkich.

Bezpieczny montaż

Pamiętajmy, aby montaż lamp sufitowych oddać w ręce specjalistów. Fachowcy przeciągną potrzebną instalację i podłączą lampy do prądu. W tym czasie dopływ elektryczności powinien być zatrzymany. To bardzo ważne, ponieważ brak doświadczenia w pracy z instalacją elektryczną może być dla nas niebezpieczny. Niektóre lampy wymagają także specjalnego połączenia z kablami, co przy nieumiejętnej pracy może skończyć się brakiem światła. To także praca na wysokości, dlatego potrzebna jest porządna, stabilna drabina, a nie działanie na taborecie czy niedużym, chwiejnym stoliku. Podobnie rzecz ma się z podłączaniem kontaktów, pamiętajmy, że najważniejsza jest ostrożność oraz zachowanie zdrowego rozsądku.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*