Jak dobierać farby do pomieszczenia?

Zastanawialiście się czasami, skąd bierze się to uczucie, że w niektórych pomieszczeniach czujemy się lepiej, a w innych gorzej? Że niektóre wydają się bardziej przestronne niż inne o tym samym metrażu? Otóż wszystko uzależnione jest od kolorów użytych w danym pokoju. Dlatego tak istotne jest, zanim odwiedzimy sklep z farbami, aby dowiedzieć się tego, jak dobierać farby do pomieszczenia.

Kolor manipulant

Nie wszyscy zdawali sobie pewnie sprawę z tego, że kolor może doskonale manipulować wnętrzem. Bowiem jego odpowiedni odcień może nie tylko zmniejszyć czy zwiększyć optycznie pomieszczenie, ale również poszerzyć lub zwęzić. Mało tego, kolory jakie znajdują się w naszych pokojach mają wpływ na nasze samopoczucie, na sen a nawet na życie intymne. Dlatego wizyta w sklepie z farbami to poważna sprawa i warto poświęcić jej więcej czasu. Wybierając bowiem kolory na łapu capu możemy tego później żałować.

Powiększająca biel

Nie od dzisiaj wiadomo, że biały kolor powiększa optycznie. Dlatego, jeśli mamy niewielkie mieszkanie, a zależy nam na tym, aby wizualnie sprawiało wrażenie większego, to w sklepie z farbami skupmy się na różnych odcieniach bieli. To właśnie dzięki niej światło będzie się odbijać od ścian, przez co momentalnie pojawi się efekt większego pomieszczenia. Biały kolor sprawdzi się również w pomieszczeniach, do których nie dochodzi wiele światła.

Czytaj również  Rodzaje pistoletów do kleju na gorąco

Zmieniający się przedpokój

W polskim budownictwie, przedpokoje są długie i wąskie, przeważnie też nie mają zbyt wiele światła. Nie przywykliśmy do malowania ich na jasne kolory z racji na to, że błyskawicznie widać na nich brud. Jednak obecnie na rynku jest pełna gama farb zmywalnych, dzięki czemu można rozświetlić przedpokój. A jeśli chcemy zmienić jego proporcję to jest na to jedna prosta rada – krótszą ścianę malujemy na ciemniejszy kolor. Podczas wizyty w sklepie z farbami warto zasięgnąć opinii fachowca, które farby nadają się właśnie do takich pomieszczeń.

Bez szaleństw w sklepie z farbami

Wiemy, że gama kolorów może zachwycić. Jednak pamiętajmy, aby podczas wizyty w sklepie z farbami nie dać się zwariować. Bowiem zbyt wiele kolorów w jednym pokoju nie tylko nie będzie efektownie wyglądać, ale również sprawi wrażenie bałaganu, który już po kilku dniach będzie męczący dla oczu. Dlatego wybierzmy kolory dominujące, a jeśli będziemy chcieli, resztę można podkreślić dodatkami czy meblami.

Co mówią kolory

Takiej informacji w sklepie z farbami raczej nie uzyskacie, a warto to wiedzieć. Mianowicie – kolor czerwony dodaje energii i pobudza do działania, więc można go zastosować nawet w sypialni, ale z umiarem. Kolor żółty nadaje się do wnętrz bardziej nowoczesnych, jest kolorem optymistycznym i radosnym. Przy pomocy koloru niebieskiego można się wyciszyć – wiele osób stosuje się je na przykład do sypialni. Równie uspakajające działanie na nasz organizm ma kolor zielony. Z taką wiedzą z pewnością doskonale dobierzecie kolor ścian do swoich pokojów.

Czytaj również  Jak uniknąć wpadek z kolorem w trakcie malowania mieszkania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*