Jak dobrać kolor elewacji domu żeby był przytulnym i przyjaznym miejscem?

W zależności od wybranej kolorystyki elewacja domu może się wyróżniać lub stapiać z otoczeniem. Jaki kolor sprzyja relaksowi i stwarza wrażenie przytulności? Czy warto sięgać po bardziej intensywne i rzucające się w oczy barwy? Czym się należy sugerować się podczas dokonywania wyboru?

Co wziąć pod uwagę wybierając kolorystykę elewacji domu?

Wybierając kolor elewacji trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników m.in. najbliższą architekturę, wielkość najbliżej położonych budynków i ich kolorystykę oraz roślinność rosnącą w pobliżu. Ponadto warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Wyboru odpowiedniej barwy zawsze należy dokonywać w ciągu dnia przy naturalnym świetle. Barwa wybrana przy sztucznym oświetleniu różnić się może bowiem od tego samego koloru widzianego w świetle słonecznym. Poza tym niewielka próbka znajdująca się na wzorniku nie zawsze w pełni oddaje efekt końcowy. Warto więc wykonać na ścianie próby kolorystyczne. Struktura tynku, jego uziarnienie, a także różny stopień nasłonecznienia elewacji wpływać może na odbiór wizualny danego koloru. Warto także pamiętać, że na postrzeganie barwy wpływ ma także pora roku, odległość od budynku, a także warunki pogodowe panujące podczas aplikowania farby.

Czytaj również  Technologia keramzytowa jako sposób na budowlankę

Czy biel i szarość elewacji jest nadal modna?

Biel wbrew pozorom ma wiele obliczy. Kojarzy się ze spokojem, równowagą, a także radością i porządkiem. Czasem wprawdzie postrzegana jest także jako dość chłodna, ale doskonale komponuje się z innymi barwami. Biała elewacja zdecydowanie wyróżnia się na tle otoczenia.

Coraz większą popularnością cieszy się także szarość, która uspokaja i wycisza. Jest idealnym tłem dla kwiatów i wszelkich kolorowych detali. Trzeba jednak uważać podczas dokonywania wyboru i zdecydować się na jej cieplejsze odcienie, które umiejętnie zestawione budzą pozytywne skojarzenia i tworzą atmosferę przytulności.

Czy warto pomalować elewację pastelowymi odcieniami błękitu i zieleni?

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się także wszelkiego rodzaju pastele. To w większości barwy jasne, ciepłe i tworzące klimat niezwykle przyjazny. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku odcienie żółtego, zarówno te bardziej intensywne, jak i łagodniejsze np. słomkowy. W przypadku elewacji warto stawiać także na zielenie, które podobnie jak żółcie najczęściej łączy się z bielą i dość neutralnymi brązami.

Często wykorzystywane są także różne odcienie niebieskiego, od delikatnego błękitu, aż do granatu. Pozytywne skojarzenia budzą przede wszystkim te pierwsze przywodzące na myśl sielską wieś. Błękit łączy się najczęściej z barwami neutralnymi, czyli bielą i szarościami.

A może czerwona elewacja?

Czerwień wcale nie musi być mocna i intensywna. W naturze istnieje wiele jej pięknych odcieni – malinowy, ceglasty czy jarzębinowy. W przeszłości kolor ten kojarzył się z bogactwem i dostojeństwem. W Skandynawii czerwone elewacje można spotkać praktycznie wszędzie. W Polsce wciąż jeszcze czerwień bywa niedoceniana, chociaż niepotrzebnie. Barwa ta doskonale odbija się od zieleni idealnie ją dopełniając. Tworzy nastrój sielankowości i spokoju.

Czytaj również  Błędy przy wyborze lakierów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*