Jak dobrać kolory ścian w pokoju?

kolory farb (2)

Kolory bardzo wpływają na ludzką psychikę i powodują różnego rodzaju reakcje. Każdy z nas potrafi powiedzieć, która z barw go uspokaja, a która pobudza i dodaje energii. Wybierając kolor farby do wnętrz, warto kierować się wiedzą o wpływie barw na nasze zachowanie i samopoczucie. Ponadto, zwróćmy uwagę także na to, jak dane barwy będą się sprawdzać w użytkowaniu.

Jak wybrać kolor farby do pokoju dziennego?

Pokój dzienny jest zazwyczaj najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu i dbamy o niego szczególnie, gdyż jest to także najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu. Wybierając kolor farby do tego wnętrza, musimy mieć świadomość, że barwa powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale i stwarzać dobre warunki do odpoczynku i przyjmowania gości. Zbyt ostre barwy mogą dobrze wyglądać w katalogu, ale na pewno nie sprzyjają relaksowi. Zanim wybierzemy farbę zastanówmy się, czy w danym pokoju będziemy tylko wypoczywać, czy może urządzimy w nim kącik do pracy, a ten biurowy aneks wyróżnimy innym kolorami farby.

Jak dobiera się farbę? Kilka praktycznych porad

Do słabo doświetlonych i smutnych wnętrz warto wybrać farbę w kolorze żółtym, który ma praktyczne zastosowanie, gdyż poprawia nastrój i apetyt. Do działania motywuje kolor pomarańczowy. Jeśli mamy w pokoju elementy drewniane, połączmy je z kolorem niebieskim. Farba do wnętrz w kolorach ziemi (szarość, beż) tworzy przytulny nastrój i sprzyja koncentracji. Barwa farby musi pasować także do mebli, które mamy w domu. Nawet jeśli pomieszczenie remontujemy i meblujemy od początku, zwróćmy uwagę na to, by było spójne z wystrojem mieszkania czy domu. Bardzo istotne jest także, by dokładnie sprawdzić, jak kolor będzie wyglądał w różnym świetle. Ta sama barwa oglądana w słoneczny dzień nas zachwyca, a w sztucznym świetle wygląda dużo gorzej. Warto także porozmawiać ze sprzedawcą, który ma duże doświadczenie i może podsunąć ciekawe rozwiązanie, które może nas zainspirować. Kolory farby trzeba też dopasować do funkcji pomieszczenia, a jego fragmenty o różnym przeznaczeniu możemy wyróżnić inną barwą. Dla przykładu, gdy kuchnia jest połączona z salonem, możemy zastosować ten sam kolor farby, ale i zaszaleć z kontrastami. Wszystko zależy od naszych preferencji i skłonności do szaleństwa.

Czytaj również  Jak skutecznie chronić drewno

Kolor farby idealny do sypialni

Do małej sypialnie najlepiej wybrać jasne kolory, które rozświetlą pokój i optycznie go powiększą. Światło odbijają farby jaśniejsze i błyszczące, a matowe i ciemne je pochłaniają. Innym kolorem można pomalować ścianę za wezgłowiem łóżka. Na tej ścianie można też powiesić ładny obraz czy zdjęcie, które lubimy. Jeśli sypialnia jest duża i widna, możemy zdecydować się chłodny kolory farby. Wrażanie chłodu złagodzimy stosując miękkie światło oraz przytulne dodatki, czyli puszysty dywan, poduszki, lejące się zasłony i wełniane koce.

Zanim wybierzemy się na zakupy, zastanówmy się, jaki kolor farby będzie najlepszy do naszego mieszkania czy domu. Nie bójmy się eksperymentów, gdyż kolor łatwo zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*