Jak malować mieszkanie krok po kroku? (malowanie, malowanie ścian)

Odmalowanie ścian pozwoli nie tylko odświeżyć wnętrze mieszkania, ale da również szansę na zupełną odmianę stylu wykończenia wnętrz. Oczywiście, każdy etap malowania musi być zgodny z obowiązującą sztuką, ale nie oznacza to jednocześnie, że do pomocy zawsze trzeba wzywać wykwalifikowanych i niestety drogich fachowców. Wystarczy tylko zastosować się do kilku zasad a mieszkanie szybko nabierze nowego, świeżego designu.

Malowanie ścian – jak przygotować podłoże?

Pierwszym etapem malowania zawsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża, czyli w tym wypadku ściany. To ten proces decyduje o finalnym wyglądzie. Co należy zrobić?

W pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć meble, grzejniki, okna oraz gniazdka. Do tego celu można użyć folii oraz taśmy malarskiej. Warto się w nie zaopatrzyć już podczas zakupu farb. Z trudno dostępnych do tej pory miejsc usuwamy kurz i zabrudzenia. Można to zrobić przy użyciu zwyczajnej, kolorowej miotełki do kurzu.

Etapem kolejnym będą oględziny. Musimy sprawdzić czy na ścianach nie pojawiły się żadne pęknięcia. Jeżeli ich nie usuniemy malowanie z pewnością nie zakończy się oczekiwanym sukcesem. Aby usunąć defekty na ścianie będziemy potrzebować szpachelki, którą usuniemy resztki starej farby, ewentualnie gładź gipsową oraz papier ścierny.

Czytaj również  Jak przygotować się do malowania elewacji

Malowanie ścian – czy zawsze trzeba gruntować?

Wielu niedoświadczonych malarzy często zadaje sobie to pytanie. Etap gruntowania jest jednak bardzo ważny i nawet z oszczędności czasu nie warto go omijać. Farba gruntowa ma za zadanie zmniejszyć późniejsze zużycie farby oraz zwiększyć jej przyczepność do podłoża. Malowanie gruntem rozpoczynamy zawsze od sufitu. Naroża zabezpieczamy taśmą malarską. Kiedy grunt będzie suchy możemy przystąpić do ścian. Cały proces w zależności od przestrzeni powinien zająć około dwóch, trzech godzin.

Malowanie ścian – od czego należy je zacząć?

Kolejnym etapem jest malowanie właściwe, czyli z użyciem farby. Większość osób decyduje się na białe sufity. Powiększają one optycznie pomieszczenie a przy okazji sprawiają, że nabiera ono znacznie elegantszego wyglądu. Malujemy zawsze dwukrotnie, nawet jeżeli wydaje nam się, że pierwsza warstwa dobrze przykryła poprzednią.

Na koniec pozostają już tylko ściany. Jeżeli wybieramy malowanie jednym kolorem sprawa jest prostsza. Wystarczy postępować tak, jak w przypadku sufitów. Trudniej będzie jeżeli chcemy użyć kilka kolorów lub wykonać wzory na ścianie. Wówczas  proces będzie nieco żmudniejszy a do malowania potrzebna nam będzie dobrej jakości taśma malarska, którą zabezpieczymy elementy ściany nie podlegające malowaniu.

Na koniec wystarczy już tylko oderwać taśmę, sprawdzić czy nie powstały żadne niedociągnięcia i posprzątać. Pamiętajmy przy tym, że niedoczyszczona podłoga będzie trudna do umycia w późniejszym czasie, dlatego aby zminimalizować ilość pracy potrzebnej na przeprowadzenie porządków ją również zabezpieczmy taśmą lub przynajmniej kartonami, które później będzie można bez wyrzutów sumienia wyrzucić. Ustawiamy meble i podziwiamy efekt finalny.

Czytaj również  Gdzie montować lampy sufitowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*