Jak przygotować się do malowania elewacji

W pierwszej chwili wydaje się, że malowanie elewacji domu może być trudnym zadaniem. Jednak jak się okazuje, jest to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na odświeżenie powierzchni na zewnątrz i nadanie jej indywidualnego charakteru. Jak przygotować się do malowania elewacji, by przebiegło ono szybko i sprawnie? Oto sprawdzone porady.

Jak przygotować podłoże do malowania?

W pierwszej kolejności, przed przystąpieniem do malowania należy sprawdzić, w jakim stanie jest elewacja. Należy skontrolować to, czy na powierzchni nie ma stałych uszkodzeń, pęknięć czy zawilgoceń. Jest to bardzo ważny i trudny etap. Przy źle ocenionym stanie elewacji może okazać się, że późniejsze prace malarskie nie przyniosą spodziewanego efektu.

Jeżeli na powierzchni ścian zewnętrznych znajdują się rysy czy pęknięcia, należy naprawić je przy pomocy zaprawy murarskiej. Można do tego celu wykorzystać także klej do systemów ociepleniowych. Przy większych uszkodzeniach, szczególnie tych w izolacji budynku należy uzupełnić je materiałem użytym do wykonania ocieplenia. Możne też wzmocnić ocieplenie przy pomocy siatki zbrojeniowej. Należy też usunąć poprzednie warstwy farby, gdyż nowa może się łuszczyć i źle trzymać podłoża po wyschnięciu, a nawet już w trakcie malowania. Należy też pamiętać o oczyszczeniu ściany z pyłów, kurzu oraz pleśni i mchów przed przystąpieniem do malowania.

Czytaj również  Czy warto mieć wolnowar w kuchni? Zalety i praktyczne zastosowania

Ostatnim etapem przygotowania ściany do malowania jest użycie preparatu gruntującego dostosowanego do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana.

Jaką farbę wybrać do malowania elewacji?

Do malowania elewacji należy wybrać farby dostosowane do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Do wyboru są farby silikatowe, silikatowo-silikonowe, akrylowe, silikonowe, wapienne i cementowe. Do powierzchni cementowych, cegieł i betonu można stosować praktycznie każdy rodzaj farb. Do tynków silikatowych zaleca się farby silikatowe i silikatowo-silikonowe. Z kolei do tynków akrylowych najlepiej wybrać farby silikonowe i akrylowe.

W jakich warunkach należy malować elewację?

Prace związane z malowaniem elewacji najlepiej zaplanować na późną wiosnę lub początek lata. Jest to ważne, gdyż najlepsze warunki do malowania to temperatura powietrza ok. 20-25 stopni i średnia wilgotność powietrza (najlepiej wybrać okres, gdy prognozy przewidują kilka bezdeszczowych dni).

Jak malować elewację?

Przed samym malowaniem należy zabezpieczyć elementy elewacji, jakie nie będą malowane. I wtedy można rozpocząć malowanie ścian. Elewację najlepiej malować metodą „mokre na mokre”, czyli miejsce przy miejscu. Trzeba też pamiętać o tym, aby nie malować elewacji w pełnym nasłonecznieniu. Jest to ważne ze względu na to, że farba będzie wtedy zbyt szybko wysychać, co może wpłynąć na jej ostateczny wygląd po ukończeniu malowania.

Czytaj również  Ciekawe pomysły na prezent dla majsterkowicza

Najlepiej zatem elewacje południowe malować z rana, północne zaś po południu. Dobre rozplanowanie prac pozwoli na uniknięcie późniejszych poprawek, czy szybkiego odnawiania powierzchni elewacji. Odpowiednio wykonane malowanie elewacji powinno wystarczyć na co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*