Jak skutecznie chronić drewno

Drewno jest wciąż jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Wykonuje się z niego meble, podłogi, elementy wykończeniowe czy architekturę ogrodową. Jako materiał naturalny, drewno jest łatwopalne oraz podatne na wilgoć i korozję biologiczną. Z tego powodu należy o nie odpowiednio dbać. Jak zatem skutecznie chronić drewno?

Co zagraża trwałości drewna?

Główną przyczyną korozji fizycznej drewna jest wilgoć i woda pochodząca z opadów atmosferycznych. Wnika ona w głąb drewna i powoduje jego pęcznienie. Pod wpływem wiatru czy ciepła wyparowuje ona częściowo, ale materiał ten wysychając paczy się, a następnie nieestetycznie pęka. Pęknięcia osłabiają strukturę drewna, a tym samym zmniejszają jego wytrzymałość mechaniczną. Równie duże szkody może wyrządzić woda zamarzająca w szczelinach oraz wgłębieniach znajdujących się na powierzchni drewna. Ponadto woda wpływa na korozję biologiczną. Długotrwałe zawilgocenie sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, dla których drewno jest idealną pożywką. Takie drewno traci niestety bardzo szybko swój naturalny koloryt i butwieje.

Dla drewna np. wchodzącego w skład architektury ogrodowej kolejnym zagrożeniem jest wiatr, silne promieniowanie słoneczne, zmiany temperatury oraz zanieczyszczenia chemiczne obecne w powietrzu. Zespół tych kilku czynników powoduje przede wszystkim zmianą zabarwienia oraz faktury powierzchni drewna. Zaczyna ono żółknąć, a w drugiej kolejności na jego powierzchni pojawiają się drobne wgłębienia rysy, pęknięcia i odspojenia. Na końcu staje się podatne na porastanie glonami czy mchami. Traci swoje walory estetyczne i właściwości.

Czytaj również  3 powody, dla których warto postawić na szafy na wymiar

nakładanie warstwy ochronnej na drewno

Czym należy chronić drewno?

Wybór impregnatów do drewna jest bardzo duży. Środki wodochronne mają za zadanie utrudniać przedostawanie się wody w głąb drewna, poprzez zmniejszenie jego nasiąkliwości. Impregnaty ochrony biologicznej są bogate w biocydy, substancje chemiczne zabezpieczające przed działaniem owadów, grzybów, pleśni czy glonów. Preparaty ochrony przeciwsłonecznej chronią powierzchnię drewna przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, które powoduje jego szarzenie i pękanie. Z kolei impregnaty ognioochronne utrudniają zapalenie się węgla oraz hamują prędkość rozprzestrzeniania się ognia.

Impregnaty najnowszej generacji zazwyczaj zapewniają drewnu kompleksową ochronę przed kilkoma czynnikami jednocześnie. Poza tym pełnią również funkcję dekoracyjną. Inną grupę stanowią jeszcze środki lecznicze o działaniu długotrwałym, które przeznaczone są do doraźnego stosowania. Skutecznie zwalczają owady i grzyby w drewnie już zainfekowanym.

Jak prawidłowo przeprowadzić impregnację?

Często stosowaną metodą zabezpieczania drewna jest niedroga i łatwa do przeprowadzenia impregnacja powierzchniowa. Polega ona na wielokrotnym nałożeniu na drewno odpowiedniego preparatu. Wystarczy więc zaopatrzyć się w pędzel lub szczotkę. Niekiedy stosowany jest także natrysk, kiedy to substancja ochronna nakładana jest za pomocą urządzenia natryskowego. Innym rodzajem zabezpieczania drewna jest impregnacja wgłębna (próżniowo-ciśnieniowa lub bezciśnieniowa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*