Jak zabezpieczyć drewno surowe?

zabezpieczenie surowego drewna

Drewno jako materiał budowlany i wykończeniowy charakteryzuje się wieloma parametrami korzystnymi z punktu widzenia otoczenia człowieka. Trwałość i wytrzymałość na zginanie i rozciąganie to tylko jedne z nich. Kolejne to wysoka przepuszczalność i oddychalność, zapewniająca stabilny i dobry mikroklimat, świetna izolacyjność cieplna, dzięki której drewno nie nagrzewa się od słońca ani nie schładza na tyle, by kontakt z ludzką skórą był niebezpieczny, czy nawet tylko niemiły.

Właściwości drewna – same zalety?

Unikatowe, charakterystyczne dla danego gatunku drewna faktury słojów są niepowtarzalne i nadają wszystkim elementom indywidualnego charakteru. Naturalne barwy są miłe dla oka i nie męczą – sprzyjają relaksowi i wyciszeniu. Zapach mebli drewnianych stanowi doskonałą alternatywę dla chemicznych aromatów wszechobecnych w naszym powietrzu.

Jednak nie można zapomnieć o tym, że drewno to materiał podatny na wilgoć i rozwój grzybów i pleśni, a także atakowany przez szkodniki. Aby zapobiegać nieodwracalnym zniszczeniom wyrządzanym przez nie, należy systematycznie dbać o drewniane meble czy elementy wykończeniowe (schody, balustrady czy okna) stosując odpowiedni impregnat do drewna.

Jak ochronić surowe drewno, by przez lata pozostawało nie zmienione

Drewno wykorzystywane do budowy domu zostaje właściwie zakonserwowane jeszcze przed użyciem go do konstrukcji stropów, dachów czy schodów. Zwykle bowiem nie ma możliwości dostania się do tych elementów po zakończeniu budowy. Meble drewniane można – a wręcz należy pielęgnować systematycznie, bowiem tylko wówczas odwdzięczą się trwałością i ponadczasową elegancją.

Czytaj również  Właściwości lakierobejcy i jej zalety

Jeśli samodzielnie wykonuje się meble z surowego drewna, należy dobrze zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć zmiany temperatury, promieniowanie ultrafioletowe czy szkodniki oraz grzyby i pleśnie.

Meble przygotowywane u stolarza lub kupione w sklepie w większości są już wstępnie zaimpregnowane, jednak warto dowiedzieć się dokładnie, jak zostały zabezpieczone oraz w jaki sposób postępować z nimi w kolejnych latach użytkowania.

Jak dobrać właściwy impregnat do drewna?

Jeśli są to meble użytkowane w domu, istotna jest ochrona przed szkodnikami i grzybami czy przesuszeniem w zimie oraz zachowanie możliwie najbardziej naturalnego  ich charakteru. Stykając się z nimi na co dzień, nie chcemy  przecież mieć kontaktu z agresywnymi środkami chemicznymi.

Ważne jest również zadbanie o to, by naturalne piękno drewna było przez cały czas eksponowane.

Meble ogrodowe muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, w tym w szczególności na promieniowanie UV – ważne jest także zapobieganie wypaczeniom. To samo dotyczy elementów balustrad zewnętrznych czy okiennic.

W przypadku podłóg czy blatów również ważne jest zadbanie o to by drewno pozostawało idealnie gładkie oraz nie ścierało się szybko, dzięki czemu nawet duże powierzchnie długo pozostaną eleganckie i funkcjonalne. Zależnie od potrzeby dobiera się odpowiedni impregnat do drewna, który chroni i wydłuża żywotność drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*