Malowanie drewna. O czym należy pamiętać?

malowanie drewna

Drewno jest naszym towarzyszem. Jeśli mamy ogród, lubimy siadać w nim na ławce w ciepłe, letnie wieczory. W ogrodzie stoją altany, pergole, balustrady i meble, które najczęściej wykonane są z drewna. Nawet jeśli jest to drewno najlepszej jakości, po pewnym czasie nie wygląda tak dobrze, jak na początku użytkowania. Trzeba je więc odpowiednio zabezpieczyć. Malowanie drewna jest konieczne także w przypadku mebli stojących w domu. Jak się za to zabrać?

Jak zabrać się za malowanie drewna?

Jeśli mamy w domu stare krzesła czy komodę, możemy połączyć je z nowoczesnymi sprzętami. Starocie powinny być ozdobą, więc musimy zadbać o to, by były odnowione z najwyższą starannością. Ze starego mebla musimy usunąć oznaki użytkowania, czyli odpadającą farbę i zabrudzenia. Przed malowaniem warstwy starej farby trzeba usunąć za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Na powierzchni drewna nie może bowiem zostać nawet mały fragment zdzieranej powłoki. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Przed malowaniem ponownie szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym. Uzyskamy matową powierzchnię, na którą łatwiej nakłada się farbę lub lakiery do drewna.

Czytaj również  Jak przygotować się do malowania elewacji

Co zrobić przed malowaniem? Jak wybrać farby do drewna?

Zeszlifowane powierzchnie mebli należy oczyścić z kurzu i zabrudzeń. Zanim udamy się do sklepu po odpowiednie farby do mebli, zastanówmy się, na jaki kolor przemalować meble. Zwróćmy uwagę na to, by barwa mebla pasowała do wystroju pokoju. Do malowania użyjmy trwałych i dobrze kryjących farb do mebli, charakteryzującej się elastycznością i odpornością na uszkodzenia. Polecane są farby akrylowe, które tworzą trwałe powłoki i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu podczas malowania. Aby efekt był zadowalający i trwały, drewno maluje się nawet kilka razy. Na oczyszczone, oszlifowane, surowe dobrze jest najpierw nałożyć lakier lub farbę rozcieńczalnikową. Dopiero kolejne warstwy, w zależności od oczekiwanego efektu, tworzy się z wybranej farby, która nakłada się pędzlem, wałkiem albo pistoletem natryskowym. Jeśli malujemy pędzlem lub wałkiem, róbmy to wzdłuż włókien drewna i równomiernie rozprowadzajmy farbę.

Jak zaimpregnować drewno stojąca na dworze? Czy konieczne jest malowanie?

Drewno ulega biodegradacji, a znajdujące się w ogrodzie elementy drewniane są narażone na działanie warunków atmosferycznych i mikroorganizmów, czyli bakterii, grzybów i owadów. Można nakładać impregnaty chemiczne lub lakiery. Ławki można również pomalować emalią akrylową do drewna. Jeśli nie zdecydujemy się na malowanie i zabezpieczenie drewna, bardzo szybko straci urok i blask. Przed pierwszym malowaniem przedmiotu, nakładamy impregnat bezbarwny, a później ten wersji kolorowej, dla pełnej ochrony i dekoracji drewna.

Czytaj również  Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?

Drewniane elementy wystroju nie tylko pozwolą odpocząć, ale podkreślą urodę domu czy mieszkania. Pamiętajmy o malowaniu drewnianych elementów, by uchronić je przed szkodliwym działaniem czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*