Najpowszechniejsze sposoby na ogrodzenie domu

 

 

Ogrodzenie domu to niezwykle istotny element, do którego należy przywiązywać dość dużą wagę. Powinien on być dopasowany choć trochę do wyglądu elewacji budynku, w którym mieszkamy, aby stworzyć jedną, spójną i estetycznie wyglądającą całość. Na co najlepiej się zdecydować i co brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji?

Czy siatka ogrodzeniowa to dobry pomysł?

Ogrodzenie domu to uzupełniający element naszego podwórka czy ogrodu. Dlatego też zawsze powinniśmy zadbać o to, by dobrze się prezentował. Obecnie wciąż najpopularniejszą metodą ogradzania jest siatka. Jest ona również najtańszym rozwiązaniem, ale nie zawsze będzie ona dobrze wyglądać. Taką siatkę mocuje się do słupów w betonowych fundamentach. Jeżeli zdecydujemy się na nią, powinniśmy podczas zakupów brać pod uwagę jej wysokość, wielkość oczka oraz grubość drutu. Te trzy elementy mają istotny wpływ na trwałość i stabilność siatki.

Jakie wybrać ogrodzenie murowane?

Ogrodzenie murowane w porównaniu do zwykłej siatki wygląda o wiele bardziej elegancko i można je zastosować od frontu, a nie tylko z tyłu czy z boku, by odgrodzić swój teren od posesji sąsiadów. Takie rozwiązanie jest niezwykle wytrzymałe oraz skuteczne, ale wiele zależy od samego materiału wykonania. Często do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystuje się cegłę, ponieważ jest ona odporna na działanie warunków atmosferycznych i jest w stanie przetrwać w praktycznie nienaruszonym stanie przez dziesiątki lat.

Czytaj również  Gdzie używać żarówek halogenowych?

Do murowanego ogrodzenia stosuje się również klinkier (wykazuje odporność na działanie warunków atmosferycznych, nie jest nasiąkliwy i nie wymaga zabiegów konserwacyjnych), jak również kamień (to element wyjątkowo dekoracyjny, także nie wymaga konserwacji i jest wytrzymały). Wyróżnić w tym przypadku możemy także mur cyklopowy, składający się z łamanych kamieni o różnej wielkości, mur rzędowy, który buduje się z kamieni w kształcie regularnych prostopadłościanów oraz mur warstwowy, powstający z poziomo układanych kamieni łupanych o dużych rozmiarach.

Czym są ogrodzenia systemowe?

Coraz częściej zwykłą siatkę ogrodzeniową wypierają ogrodzenia systemowe. Składają się one najczęściej z profilu, a kraty to składnik go uzupełniający. Takie ogrodzenie wygląda bardzo estetycznie i zapewnia duży poziom bezpieczeństwa. Zanim jednak kupimy elementy niezbędne do jego stworzenia, musimy sprawdzić ich właściwości antykorozyjne oraz sposób ocynkowania. Jeśli nie będą one odpowiednie może się okazać, że już po pierwszej mroźnej zimie będziemy zmuszeni odnowić nasze ogrodzenie i je ponownie malować, a to generuje dodatkowe koszty.

Ogrodzenia kute i drewniane dobrą alternatywą?

Ogrodzenia kute spotyka się najczęściej przy domach jednorodzinnych. Są one trwałe pod warunkiem, że zostały zbudowane z dobrej jakości materiałów odpornych na powstawanie korozji. Wówczas ani mróz, ani wilgoć nie wpłynie negatywnie na ich wygląd. Dużą zaletą tego typu ogrodzeń jest mnogość wzorów do wyboru, dzięki czemu możemy dodatkowo wyróżnić się wśród sąsiednich domów.

Czytaj również  Szybki sposób na naprawę (kleje termotopliwe)

Z kolei ogrodzenia drewniane są niezwykle uniwersalne. Nie dają one poczucia izolacji, a jednocześnie zapewniają odpowiedni poziom prywatności. Niemniej drewno należy regularnie impregnować, aby zachowało swój estetyczny wygląd i aby wilgoć z otoczenia go nie zniszczyła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*