Połączenie lateksu i klasycznej farby

O lateksie słyszał chyba każdy. Kojarzy się z oblewającymi ciało ubraniami, chirurgicznymi rękawiczkami, oponami, prezerwatywami czy dziecięcymi zabawkami. Elastyczne, sprężyste i wytrzymałe tworzywo ma mnóstwo zastosowań. Słowo „lateks” stało się synonimem gładkich i bardzo wytrzymałych powierzchni, stąd określenia lateksowe farby, rozciągliwe jak lateks, jak lateks odporne.

Kochanie może odświeżymy mieszkanie?

To pytanie niejednokrotnie wywołuje odpowiedź: „ Tylko nie to!”. Malowanie ścian i sufitów to kilkudniowy chaos i bałagan w domu, który tylko u nielicznych wywołuje radość z nadchodzącej odmiany wnętrz. Gdy pytanie zadaje mężczyzna najczęściej kieruje nim potrzeba przywrócenia estetycznego wyglądu pomieszczeniom. Zaś większość kobiet chce odmalowania domu, bo „rewolucja” związana z remontem jest okazją do dokładnego wysprzątania każdego kątka. No i pani domu, proponując malowanie, na pewno ma już wizję nowej kompozycji barw.

Gdy dochodzi do porozumienia między domownikami czas na wybór rodzaju farby. Lateksowa, akrylowa, winylowa, a może ceramiczna? Decyzja będzie łatwa, jeśli zastanowimy się, jaki efekt chcemy osiągnąć i w jakim pomieszczeniu będziemy malować.

klasyczne i lateksowe farby

Farba lateksowa wcale nie zawiera lateksu

Farby winylowe, choć są odporne na zmywanie, to bardzo słabo przepuszczają parę wodną, tworząc w pomieszczeniach swoisty termos i coraz rzadziej są wybierane jako farby do wnętrz. Za to farby akrylowe zapewniają ścianom oddychanie, bo świetnie przepuszczają parę wodną, ale nie są bez wad. Ściany malowane tym rodzajem farb muszą być idealnie gładkie, bo akrylowe wyrównują tylko bardzo niewielkie zarysowania. Farby lateksowe są rodzajem farb akrylowych, z tym, że zawierają więcej żywic. Co ciekawe, w rzeczywistości nie zawierają lateksu, a takie określenie zyskały dzięki temu, że są elastyczne i świetnie tuszują niedoskonałości, „oblewając” ściany niczym lateksowe ubrania. Ściany pokryte farbami lateksowymi przepuszczają parę wodną i są odporne na szorowanie. Stąd używa się ich często do malowania kuchni i łazienek. Doskonalszą odmianą tego rodzaju są farby ceramiczne. To farbami lateksowe, ale dodatkowo zawierające ceramiczne mikrokuleczki. Idealnie gładka powierzchnia ściany pokryta preparatem ceramicznym nie chłonie tak łatwo brudu i kurzu, przez co dłużej zachowuje czystość. Ściany nią pokryte można szorować nawet detergentami.

Czytaj również  Ręczne pistolety pneumatyczne

Gdy przejdzie „burza” remontowa każdy domownik odczuje przyjemność nie tylko dlatego, że będzie miał remont z głowy, ale będzie się tym faktem cieszyć w pięknym, pachnącym świeżością mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*