Remont domu – od czego najlepiej zacząć?

remont

 

Remont domu wymaga dobrego zaplanowania. Zanim zabierzmy się do pracy, musimy wszystko przemyśleć. Zacznijmy od remanentu i sprawdźmy, co trzeba naprawić. Poza tym, warto wiedzieć, jaki efekt finalny chcemy osiągnąć. Napiszmy dobry plan, nie załamujmy się i skupmy się na zadaniu. Do dzieła!

Jak pracować? Na raty czy raz a dobrze?

Remont to przedsięwzięcie czasochłonne i zazwyczaj kosztowne, więc wielu inwestorów woli podzielić prace na etapy i rozłożyć je w czasie. Jeśli tak postąpimy, z pewnością łatwiej nam będzie ponosić opłaty remontowe i nie będziemy musieli ubiegać się o kredyt. Z drugiej strony, pamiętajmy, że wtedy stan rozgrzebania, bałaganu i chaosu będzie ciągnął się bardzo długo. Zastanówmy się, czy stać nas na duży remont i czy będziemy mieli gdzie mieszkać, gdy będzie trwał. Remont gigant stwarza okazję do dokonania większych zmian w budynku i jego unowocześnienia. Pozwoli na zastosowanie bardziej profesjonalnych rozwiązań oraz na zaangażowanie mniejszej liczby firm wykonawczych. Ponadto, przy dużych jednorazowych zakupach możemy wynegocjować rabaty w sklepie budowlanym.

Naprawiamy stare czy wstawiamy nowe?

Zanim zabierzemy się za remont, zastanówmy się, czy chcemy naprawiać stare czy też wstawiać nowe rzeczy. Istnieje bowiem wiele metod pozwalających odwlec na jakiś czas poważniejszy remont i poprzestać na doraźnych rozwiązaniach. Prowizoryczne naprawy poważnych usterek powinny być traktowane jako ostateczność. Jeśli awaria jest poważna, lepiej stare wymienić na nowe. Doraźne naprawy są dopuszczalne, ale tylko wtedy, gdy wady nie wpływają na funkcjonalność.

Czytaj również  Jak przygotować się do malowania elewacji

Jak opracować harmonogram remontu?

malarz

Sztuki malowania można nauczyć się na jednym ze szkoleń Akademii technicznej http://www.atppg.pl/

Jeśli remont ma być poważny, musimy opracować harmonogram, który pozwoli na sprawną realizację planów. Dobry harmonogram ma formę tabelki. W pierwszej rubryce są wyszczególnione wszystkie przewidziane prace remontowe. W harmonogram powinniśmy również wpisać, kiedy zamierzamy wypożyczyć niezbędny sprzęt oraz terminy dostaw materiałów. Dzięki temu będziemy mogli objąć kontrolą całe przedsięwzięcie, zapewnimy ciągłość prac i nie dopuścimy, aby ekipy przeszkadzały sobie lub zabrakło im niezbędnych produktów. Jeśli mam wystarczającą ilość pieniędzy, możemy zatrudnić firmę, która przejmie za nas obowiązki. Jeśli zaś będziemy zatrudniać kilka ekip, sami musimy planować ich prace.

Jak dobrze zaplanować prace remontowe w domu?

Remont dachu czy naprawę ścian zewnętrznych najlepiej zaplanować na miesiące ciepłe i suche. Jesienią i zimą możemy prowadzić wszelkie prace we wnętrzach. Najpierw powinniśmy zabrać się do prac najpoważniejszych, na przykład związanych z ingerencją w konstrukcję domu. Remont, jeśli jest taka potrzeba, trzeba zacząć od poważnych prac konstrukcyjnych (np. wyburzanie ścian lub dostawianie ścianek działowych). Następnie wymienia się pokrycie dachowe, wzmacnia stropy i dokonuje prac w obrębie elewacji. Później przechodzimy do ewentualnych napraw instalacji i podłóg. Kolejnym etapem jest wykańczanie ścian farbą czy tapetą.

Czytaj również  Jak dobrać moc żarówki do pomieszczenia?

W czasie remontu wiele spraw może nas zaskoczyć. Nie bójmy się odważnych decyzji i pamiętajmy, że nawet najpoważniejsza renowacja się kończy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*