Rodzaje pistoletów do kleju na gorąco

lakierobejca do drewna

Jeśli już ktoś pracował przy pomocy tego prostego urządzenia,
na pewno zdążył się przekonać, że to bardzo przydatny i wygodny
w użytkowaniu sprzęt, który szybko i sprawnie pozwoli nam się uporać
z klejeniem różnorodnych przedmiotów. Ręczne pistolety mechaniczne mają zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach, różnią się parametrami i rodzajem kleju, który do ich wkładamy.

Podział ze względu na rodzaj zasilania

W tym wypadku mamy dwa podstawowe rodzaje tego rodzaju urządzeń. Ręczne pistolety mechaniczne możemy podzielić na bezprzewodowe oraz działające po podłączeniu do prądu. W pierwszym przypadku pistolet działa przy pomocy akumulatora. Dla kogo tego rodzaju urządzenie? Sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie do klejenia mamy ciężkie przedmioty, których nie możemy przenieść, a gniazdko elektryczne nie jest w pobliżu dostępne. Możemy więc praktycznie wszędzie go ze sobą zabrać i pracować przy jego pomocy. Te, które trzeba podłączyć, na pewno sprawdzą się w domowych warunkach, gdzie o źródło prądu dużo łatwiej.

Ręczne pistolety mechaniczne i ich parametry

Podziału można również dokonać pod względem ich parametrów. Niektóre mają znacznie większą moc, która przejawia się między innymi w tym, jak szybko klej bywa topiony. Urządzenia mogą posiadać moc
od 30 do nawet 2000 V i są to już zaawansowane ręczne pistolety mechaniczne przemysłowe. Do zwykłych prac ręcznych z pewnością wystarczy taki o mocy 30 – 50 V. Wkład klejowy rozpuści się w czasie około 8 minut i wtedy urządzenie jest już gotowe do pracy.
Przy sprzęcie o większej mocy mogą to być nawet 2 – 3 minuty. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Niezwykle przydatnym parametrem jest blokada wycieku, w którą niestety nie wszystkie modele są wyposażone. Znacznie ułatwia to pracę z urządzeniem, ponieważ unikamy niekontrolowanego wycieku gorącego kleju. Mogą się one także różnić średnicą dyszy i tym samym wielkością wkładu. Dostępne są wkłady klejowe o średnicach 7,9,10 i 12 mm. Dysze mogą mieć także różne kształty, np. do płaskich wkładów lub okrągłych.

Czytaj również  Jak dobierać farby do pomieszczenia?

Rodzaj kleju a urządzenie

Ma to bardzo istotne znaczenie, ponieważ decyduje o ich przeznaczeniu i specyfice. Jak już wiadomo, ręczne pistolety mechaniczne służą
w warunkach domowych jak i przemysłowych. Można kleić nimi najróżniejsze materiały. Do podstawowych prac ręcznych wystarczy zwykłej klej w laskach. Do prac wykończeniowych lepiej sprawdzą się urządzenia, do których pasują wkłady klejowe w paskach, dzięki temu możliwe jest nałożenie większej ilości kleju na powierzchnię.
Na rynku dostępne są także bardziej zaawansowane modele,
do których stosuje się klej w granulatach. Do ręcznych pistoletów mechanicznych można stosować różnego rodzaju kleje, a uzależnione jest to oczywiście od powierzchni, które chcemy sklejać. Mogą to więc być kleje do styropianu, silikonowe, do tworzyw sztucznych w żelu, poliuretanowe czy florystyczne. Zastosowanie tego urządzenia jest naprawdę bardzo szerokie i nie ogranicza się tylko do warunków domowych.

Źródło: https://www.buehnen.pl/urzadzenia/reczne-pistolety-mechaniczne