Sposoby mocowania znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w transporcie. Sprawne i bezpieczne przewożenie i różnych materiałów i ładunków wymaga odpowiednio opracowanej techniki mocowania, co zapewni pewność, że ładunek dotrze na miejsce w idealnym stanie.
Mocowanie opasaniem
Polega ona miedzy innymi na tym, że po obu stronach przewożonej rzeczy znajdują się punkty mocowania, znajdujące się w podłodze. Wytwarzają one siłę, która powoduje zwiększenie tarcia, zabezpieczając ładunek. Ta technika mocowania jest jedna z najpopularniejszych, jeśli chodzi o transport ładunków.
Mocowanie ukośne odciągami
Metoda ta opiera się na tym, że ładunek przytwierdzony jest do podłoża za pomocą zabezpieczeń, jak i na samym ładunku znajdują się pasy stabilizujące ładunek. Ta technika mocowania jest zależna od masy ładunku.
Mocowanie przez owinięcie
Jest to metoda kształtowa, która jak sama nazwa wskazuje polega na owinięciu ładunku środkami zabezpieczającymi oraz przymocowaniu go na pojeździe. Środki, za pomocą których ładunek przytwierdzony jest do pojazdu muszą użyte być parzyście po obu stronach ładunku, co zapewni jego stabilny transport.
Metoda przez nałożenie czołowe
W metodzie tej ładunek mocowany jest poprzez nałożenie go na czoło środków mocujących.
Metoda osadzania
Technika ta chroni przewożony materiał przed wszelkimi przesunięciami. Polega na przytwierdzeniu ładunku do burt, odpowiednio przygotowanych do tego pojazdów.
Techniki mieszane
Łączą one wszystkie wyżej opisane sposoby mocowania ładunków, by w jak najlepszy sposób zabezpieczyć materiał przed uszkodzeniem, w trakcie transportu.
Dokładne opracowanie i ciągłe unowocześnianie istniejących już technik mocowania ładunków podczas transportu jest bardzo ważne. Tylko materiał przewieziony w nienaruszonym stanie jest wartościowy i może nadawać się do użytku. Najmniejsze niedociągnięcie i zaniedbanie podczas transportu może doprowadzić do jego uszkodzenia, a tym samym do generowania strat, zarówno dla producenta materiału, jak i osoby która ładunek przewozi. Ważne jest więc ciągle udoskonalanie wymienionych wyżej technik, by w przyszłości były niezawodne.