Telewizory 2022. Czy zapowiadają się duże zmiany?

nowoczesny salon z duzym telewizorem

Należy mieć świadomość, że nadchodzą ogromne zmiany, jeżeli chodzi o oglądanie telewizji. Godny uwagi jest fakt, że część Polaków będzie musiała się dostosować do nowego nadawania w standardzie DVB-T2/HEVC. Polski rząd zapowiedział w tej kwestii wsparcia oraz dofinansowanie.

O co dokładnie chodzi?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w drugim kwartale 2022 roku dojdzie do bardzo istotnej zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że część Polaków będzie musiała dokonać wymiany sprzętu, by możliwe było korzystanie z kanałów nadawanych w formacie DVB-T2/HEVC. Oczywiście producenci rekomendują, by pod żadnym pozorem nie odkładać zakupu na ostatnią chwilę. Może bowiem zabraknąć tunerów lub telewizorów (https://www.neo24.pl/telewizoryirtv/telewizory.html). Warto wiedzieć, że wspomniana zmiana nie obejmie abonentów platform satelitarnych, sieci kablowych, czy użytkowników, którzy na co dzień korzystają z różnego rodzaju platform streamingowych. Należy mieć świadomość, że według Krajowego Instytutu Mediów, aż 2,27 mln gospodarstw domowych, które korzystają z telewizji naziemnej, może utracić do niej dostęp.

Harmonogram wprowadzanych zmian

Pierwszy etap został przewidziany na 28 marca 2022 roku. Dojdzie wtedy do przełączenia na standard DVB-T2/HEVC w województwach lubuskim, dolnośląskim, a także w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Ponadto według danych Krajowego Instytutu Mediów najmniej gospodarstw jest przygotowanych na wspomniane zmiany w województwie lubuskim.

Czytaj również  Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?

Warto wiedzieć, że już 25 kwietnia 2022 roku zmiany obejmą zdecydowaną większość województwa wielkopolskiego, a także województwa: kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, pomorskie, a także północno-zachodnią część województwa mazowieckiego.

Z kolei 23 maja 2022 roku do omawianych zmian dojdzie w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, opolskim czy na południu Mazowsza.

Godny uwagi jest również fakt, że ostatni etap został przewidziany na zachodniej części województwa wielkopolskiego. W najprostszym możliwym ujęciu obejmie on północną i centralną część województwa mazowieckiego, a także województwa lubelskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zmiany będą obejmowały praktycznie wszystkie multipleksy prócz MUX-8.

Co warto wiedzieć o dopłacie?

Należy mieć świadomość, że pod koniec grudnia 2021 roku rząd zapowiedział program związany z dofinansowaniem zakupu właściwego sprzętu, który zagwarantuje odbiór telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. Warto wiedzieć, że projekt będzie obejmował ponad 2 miliony gospodarstw domowych.

Pojawiły się jednak podejrzenia, że rząd będzie chciał wykorzystać dopłaty do uszczelnienia obowiązkowych opłat radiowo-telewizyjnych, które powinny być egzekwowane przez Pocztę Polską. KPRM zdecydowanie zaprzeczył wspomnianym intencjom. Stwierdził bowiem, że dopłatą nie będą miały nic wspólnego z egzekwowaniem abonamentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*