Właściwości lakierobejcy i jej zalety

Drewno służące jako element dekoracyjny trzeba dobrze zabezpieczyć, by było odporne na niszczące działanie czasu. Oznacza to, że trzeba je pokryć farbą, lakierem lub bejcą. Ten ostatni produkt chroni materiał wnikając w niego, ale nie tworzy zewnętrznej warstwy. Dlatego nakłada się lakiery, które tworzą trwałe i odporne powłoki. Można kupić także lakierobejcę, łączącą zalety obu produktów. Jakie ma zastosowanie?

Do czego służy lakierobejca?

Lakierobejca (inaczej lazura) to środek do malowania i zabezpieczania powierzchni drewnianych nadający drewnu satynowy blask, ale jednocześnie zachowujący rysunek słojów. Stosuje się ją zarówno do ochrony drewna surowego (wcześniej trzeba je zabezpieczyć impregnatem), jak i do malowania dekoracyjnego, gdy chcemy odnowić powierzchnię materiału po zdjęciu starej warstwy farby czy lakieru. Lazury można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Dlaczego warto używać lakierobejcy?

Lakierobejca łączy w sobie właściwości bejcy i lakieru, a dzięki temu, że nakładamy jeden produkt, czas pracy nad drewnem znacznie się skraca. Drewno ma inny kolor i jest dobrze zabezpieczone, gdyż preparat nie tylko barwi powierzchnię, ale także zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Środki tego typu mogą mieć standardowe właściwości impregnujące i zabezpieczające, ale na rynku dostępne są także takie, które chronią przed owadami i rozwojem pleśni (co jest istotne w przypadku np. drewnianych mebli ogrodowych). Często zawierają także składnik chroniący powierzchnię przed silnym promieniowaniem UV, dzięki czemu powłoka, którą tworzą, jest elastyczna oraz trwała i nie łuszczy się wraz z upływem czasu. Produkt nakłada się łatwo, gdyż ma odpowiednią konsystencję i nie tworzy zacieków.

Czytaj również  Rodzaje pistoletów do kleju na gorąco

Jaką lakierobejcę kupić?

Przed zakupem odpowiedniego produktu musimy określić, gdzie chcemy go używać. Lakierobejce występują bowiem w kilku wariantach, dzięki czemu nadają się do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ale te drugie mają dodatkowo składniki chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Produkty te można też podzielić ze względu na rodzaj powierzchni, jaką otrzymamy po ich nałożeniu. Mogą tworzyć powłoki błyszczące, półmatowe lub matowe. W pomieszczeniach zazwyczaj stosuje się lazury, które są farbami wodorozcieńczalnymi, więc nie mają nieprzyjemnego, ostrego zapachu. Do malowania drewnianych elementów znajdujących się na powietrzu używa się produktów poliuretanowych, które tworzą powłokę odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne. Podobne właściwości mają środki alkidowo-uretanowe, które tworzą powierzchnie bardzo twarde i wytrzymałe na potencjalne uszkodzenia mechaniczne oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dobrze zakonserwowane drewniane przedmioty długo będą wyglądać pięknie. Chcąc oszczędzić czas, wybierzmy lakierobejcę, która zaimpregnuje drewno i utworzy odporną na ścieranie powłokę, a jednocześnie podkreśli rysunek słojów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*