Zalety i wady stosowania tynku silikonowego

Zdecydowana większość budynków pokryta jest tynkiem różnego rodzaju. Jego zadaniem jest zabezpieczenie obiektu przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadanie mu atrakcyjnego wyglądu. Dlatego też obecnie na rynku dostać można różnego rodzaju tynki w różnych kolorach i różniące się między sobą strukturą. Wybór jest kwestią w dużej mierze kwestią indywidualną.

Jakie są rodzaje tynków?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak duży jest na rynku materiałów budowlanych wybór tynków.  Każde mają oczywiście swoje wady i zalety. Jeszcze kilka lat temu największą popularnością cieszyły się tynki mineralne. Sprzedawane były w formie suchej i przed aplikacją rozdrabniało się je wodą. Należą one wprawdzie do produktów trwałych, ale kłaść można je jedynie w odpowiednich warunkach. Obecnie na rynku wybór jest o wiele większy. Zakupić można m.in. tynki silikonowe, silikatowe czy akrylowe. Dostarczane są w formie mokrej, co ułatwia proces ich nakładania na ścianę. Ciekawą nowością są również tynki mozaikowe, które prezentują się pod względem wizualnym bardzo atrakcyjnie.

Zalety tynku silikonowego

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się przede wszystkim tynk silikonowy. Ma bowiem sporo zalet. Jest m.in. prosty w aplikacji. Tynki tego typu sprzedawane są w formie gotowej masy w wiaderkach o różnej pojemności. Przed nałożeniem wystarczy je jedynie wymieszać. Poza tym nie trzeba czekać na specjalne warunki atmosferyczne. Wszystkie wytyczne znajdują się na opakowaniu. Ponadto tynki silikonowe dostępne są w sprzedaży w szerokiej gamie kolorystycznej. Bez większego problemu można zatem znaleźć odpowiedni odcień.

Czytaj również  Czym można malować drewno?

Tynki silikonowe są także niezwykle wytrzymałe, także pod względem trwałości kolorów. Są odporne na działanie szkodliwego promieniowania UV czy opadów atmosferycznych. Poza tym raczej wolno się brudzą. Oznacza to, że tynki silikonowy przez wiele lat prezentuje się jak nowy i nie wymaga tym samym zbyt częstego odświeżania.

Wady tynku silikonowego

Nie oznacza to jednak, że tynki silikonowe są kompletnie pozbawione wad. Przede wszystkim cechują się ograniczoną paroprzepuszczalnością. Dom pokryty takim tynkiem nie może w swobodny sposób oddychać. Tynk silikonowy tworzy niezwykle szczelną warstwę, przez którą powietrze nie może się przedostać. Jeszcze jedną wadą tynku jest jego stosunkowo wysoka cena, w szczególności w porównaniu do tynków mineralnych. Nie wszyscy tym samym mogą sobie pozwolić na taki zakup.

Czym kierować się podczas wyboru tynku?

Wybierając tynku trzeba się kierować przede wszystkim stopniem wilgotności oraz wentylacją budynku. Kiedy nie ma potrzeby zbyt dużego oddychania ściany to warto postawić np. na tynk silikonowy. Nie bez znaczenia jest także wybrany system ocieplenia budynków. Wełny mineralnej nie powinno się łączyć z tynkiem akrylowym. Warto się natomiast kierować sugestiami samego producenta. Ma to bowiem wpływ na skuteczność całego docieplenia oraz na gwarancję. Poza tym w okolicy ulic i dróg szybkiego ruchu najlepiej sprawdzają się tynki silikonowe, które nie chłoną zanieczyszczeń z otoczenia.

Czytaj również  Jak skutecznie chronić drewno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*