Jak zapewnić pracownikom bezpieczną pracę po zakończeniu pandemii?

sprzątacz używa środków czystości

Powrót do pracy po wygaszeniu epidemii może być powodem wielu zmartwień. Oczywiste jest to, że trzeba w odpowiedni sposób działać, by zabezpieczyć pracownikom bezpieczną pracę w warunkach, które nie będą stanowiły zagrożenia dla ich zdrowia. Jak zapewnić pracownikom bezpieczeństwo? O czym trzeba wiedzieć i pamiętać?

Środki do dezynfekcji

Podstawą są odpowiednie środki do dezynfekcji. W każdym miejscu pracy powinien być umożliwiony łatwy dostęp do nich. Chodzi o to, by każdy pracownik w razie potrzeby mógł szybko sięgnąć po odpowiedni specyfik. Środki do dezynfekcji powinny być wykorzystywane także do codziennego sprzątania przestrzeni. Warto dodawać je do środków czyszczących, które są wykorzystywane np. do mycia podłóg czy powierzchni blatów. W niektórych firmach trzeba też zwrócić uwagę na dezynfekcję artykułów biurowych oraz przedmiotów wykorzystywanych do pracy. Ma to szczególnie duże znaczenie w miejscach, w których każdego dnia pojawia się wiele osób mogących przenosić wiele drobnoustrojów. Przykładem mogą być urzędy, kancelarie, szkoły oraz wszystkie placówki medyczne. To właśnie one oraz ich pracownicy są szczególnie narażone na zachorowania nie tylko na skutek kontaktu z koronawirusem, ale też z wszelkimi innymi wirusami i bakteriami. Nie zapominajmy, że regularna dezynfekcja może zmniejszyć nawet ryzyko zachorowania na grypę.

Czytaj również  Czym pomalować beton?

Maseczki

Obowiązek noszenia maseczek został zniesiony w większości miejsc. Warto jednak upewnić się, że w miejscu pracy będą dostępne jednorazowe maseczki chirurgiczne lub maseczki z filtrem FFP2. Powinny one być umieszczone w takim miejscu, by każdy pracownik, który nie czuje się w pełni zdrowy, mógł z nich skorzystać. To bardzo ważne, bo w ten sposób można ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby już na wczesnym etapie jej rozwoju. Każdy pracownik, który nie czuje się w pełni zdrowy, powinien wiedzieć, że może nosić maseczkę i w ten sposób chronić siebie oraz swoich współpracowników. Maseczka nie jest równoznaczna z wystąpieniem choroby, ale w razie jej prawdopodobieństwa może ona zapobiec zarażeniu kolejnych osób.

Odpowiednie instrukcje

W każdym miejscu pracy należy zadbać o odpowiednie przeszkolenie pracowników. Dostępność środków do dezynfekcji osobistej oraz różnych powierzchni jest bardzo ważna, ale każdy z pracowników powinien też wiedzieć, jak ich używać. Bardzo ważne jest też, by zostały jasno określone zasady, kiedy należy wykonać dezynfekcję. Tworzenie szczegółowych instrukcji może okazać się kluczowe dla zapobiegania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Instrukcje powinny zostać przekazane ustnie, ale warto też upewnić się, że ich wydrukowane wersje zostaną umieszczone w miejscach, w których pracownicy często bywają. Dobrze jest umieścić na nich także procedury związane z prawidłowym myciem dłoni oraz jego częstotliwością. Każdy pracownik powinien potwierdzić otrzymanie i zrozumienie podanych informacji na temat dbania o bezpieczeństwo sanitarne w miejscu pracy.

Czytaj również  Gdzie montować lampy sufitowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*