Ocieplanie różnego rodzaju powierzchni to jedna z najważniejszych czynności, bez względu na to, czy remontuje się stare budynki czy buduje te nowe. Na szczęście technologia budownictwa ciągle idzie do przodu i takie materiały jak wełna mineralna, choć wciąż popularne, tę popularność tracą. Między innymi na rzecz pianki poliuretanowej, znanej również jako izolacja natryskowa.
Czym jest pianka PUR?
Piana poliuretanowa najczęściej występuje pod nazwą pianka PUR. Jest to nowoczesny materiał izolacyjny, charakteryzujący się jednymi z najlepszych właściwościami i parametrami wśród materiałów odpowiadających za termoizolację. Odznacza się łatwym montażem, polegającym na mechanicznym nanoszeniu preparatu na izolowaną powierzchnię, wysoką odpornością na wilgoć i, co zdarza się dość rzadko, bardzo dobrym izolowaniem dźwięków. Wyróżnia się dwa rodzaje pianki PUR – pianę zamkniętokomórkową oraz pianę otwartokomórkową.
Izolacja natryskowa – zalety
Mimo dość dużych kosztów instalacji tego typu termoizolacji, piana poliuretanowa ma szereg zalet. Jako najważniejsze wymienia się następujące trzy:
- Jest bardzo dobrą opcją zarówno na lato, jak i w zimie. Izolacja pianą zamkniętokomórkową i otwartokomórkową sprawia, że w cieplejszych porach roku, pianka PUR nie umożliwia gorącemu powietrzu wdarcia się do budynku, dzięki czemu nie nagrzewa się on wewnątrz.
- Materiał bardzo dobrze przewodzi wodę, odprowadzając wodę z nawierzchni na zewnątrz, przez co nie staje się ona wilgotna. Ta zaleta ma jeszcze jeden aspekt – dzięki dobremu przepuszczaniu wody, materiał nie nasiąka nią. A dzięki temu jego waga i ciężar nie zwiększa się.
- W trakcie montażu materiał trwale łączy się z nawierzchnią, pozostając odpornym na przesuwanie się w trakcie lat użytkowania. Jednocześnie instalacja izolacji jest bardzo łatwa i trwa bardzo krótko.
Charakterystyka piany zamkniętokomórkowej
Tego typu materiał charakteryzuje się bardzo wysokim wskaźnikiem termoizolacji, którą zawdzięcza bezspoinowej i bardzo sztywnej warstwie, jaką należy nałożyć oraz hydroizolacji. Izolacja natryskowa tego typu jest odporna na wilgoć, dzięki czemu wyklucza się ewentualny spadek jakości termoizolacji. Dzieje się tak, ponieważ komórki budujące cząsteczki pianki są zamknięte i nie przyjmują wilgoci.
Izolacja pianą zamkniętokomórkową (np. pianą Crossin Attic Hard) jest także gwarancją, że przy jakichkolwiek uszkodzeniach mechanicznych, właściwości termo- i hydroizolacyjne budynku pozostaną bez zmian. Dzięki ciasnemu zbiciu komórek, charakteryzuje się ona również bardzo niskim wskaźnikiem przewiewności materiału, co ogranicza zużycie energii cieplnej i elektrycznej.
Zastosowanie piany zamkniętokomórkowej
Piana zamkniętokomórkowa ma wiele zastosowań, choć zazwyczaj używa się jej do zewnętrznego i wewnętrznego ocieplania poddaszy, stropów itp. Stosuje się ją zarówno w renowacji stojących już budowli, jak i we wznoszeniu tych nowych. Izolację pianą natryskową zamkniętokomórkową stosuje się najczęściej w przemyśle (hale produkcyjne, magazyny, garaże) i w rolnictwie (obory, stadniny), ale zdarza się też spotkać to rozwiązanie w budownictwie mieszkaniowym (domy, blokowiska) i innym, wliczając do tego nawet zabytkowe kościoły i kamienice.