Regulacja okien na zimę. O czym warto pamiętać?

regulacja okien na zimę

Zimą, gdy często występują niskie temperatury oraz panuje wilgoć, istnieje konieczność wietrzenia pomieszczeń, dlatego częste otwieranie okien, kurz oraz promieniowanie słoneczne mogą stać się przyczyną rozszczelnienia okien. W takiej sytuacji bardzo istotna jest odpowiednia regulacja okien na zimę.

Nie zaleca się, aby ignorować ten problem, bowiem może on stopniowo narastać aż do momentu uszkodzenia całej ramy okiennej. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne ustawianie okien na zimę – warto uczynić to zanim nadejdą mrozy!

 

Sprawdzanie ogólnego stanu technicznego okien

Powinieneś wiedzieć, że na samym początku należy precyzyjnie ocenić stan techniczny każdego z okien. Jeśli otwieranie lub zamykanie okna przebiega z trudnością jest to sygnałem, że zarówno elementy okuć okiennych, jak i zawiasy nie funkcjonują we właściwy sposób. Zaleca się, aby w tej sytuacji przeprowadzić regulację okien, a w późniejszym etapie dokonać ich konserwacji.

 

Regulacja okien na zimę i konserwacja – na czym polega?

Czy wiesz, że sama regulacja okien jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy? Można bowiem ją wykonać samodzielnie. To bardzo istotne, gdyż znacznie poprawi się szczelność całej stolarki okiennej. A to jest szczególnie ważne porą zimową. Aby właściwie wyregulować okna na zimę należy:

  • na samym początku zaleca się, aby zwiększyć siłę docisku skrzydła okna do ościeżnicy, najczęściej stosuje się do tego specjalne śruby mimośrodowe, które umieszczone są na okuciach skrzydeł,
  • przeprowadzając regulację okien na zimę należy zastosować specjalny klucz imbusowy, który służy do przykręcania baryłki śruby w stronę uszczelki. Takie rozwiązanie sprawia, iż zwiększa się docisk.
  • co istotne: w przypadku wszystkich innych śrub należy uczynić tak samo.
Czytaj również  DIY z dzieckiem - dowiedz się, jak zachować zasady bezpieczeństwa

Po prawidłowym ustawieniu okien na zimę powinno się wykonać konserwację w następujący sposób:

  1. Ruchome części okuć okiennych oraz zawiasów należy dokładnie wyczyścić używając do tego specjalnych detergentów, które nie powodują korozji.
  2. W następnym etapie należy wszystkie wyżej wymienione części nasmarować olejem lub smarem silikonowym, można również wykorzystać do tego celu wazelinę.
  3. Właściwa konserwacja da pewność i gwarancję skutecznego działania okien oraz przedłuży żywotność wszystkich elementów.

 

Otwieranie okien na zimę – profesjonalne firmy

W sytuacji, jeśli nie jesteś w stanie sam przeprowadzić regulacji okien na zimę, doskonałym rozwiązaniem jest zlecenie tej usługi doświadczonym fachowcom! W obecnych czasach na rynku działa bardzo wiele firm, które świadczą kompleksowe i profesjonalne usługi w tym zakresie, dotyczy to zarówno okien z PCV, jak i drewnianych. Decydując się na skorzystanie z usług wykwalifikowanych fachowców zyskujesz pewność i gwarancję wysokiej jakości wykonania, gdyż regulacja okien, która przeprowadzana jest przez rzetelna firmę to idealny sposób na wydłużenie żywotności okien. Dzięki temu nie tylko zyskujesz optymalną temperaturę w całym mieszkaniu, ale jest to także świetna metoda na odizolowanie się od uciążliwych hałasów dobiegających z zewnątrz.

 

Poznaj ofertę firmy WOKA:

WOKA okna bramy ogrodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*