Chemia sanitarna – podstawowe produkty

Skoro domową łazienkę trzeba sprzątać co najmniej co drugi dzień, a toaletę codziennie, to jasnym się staje, że publiczne sanitariaty wymagają sprzątania na bieżąco, kilka razy dziennie oraz raz na dobę sprzątania gruntownego. Od tego zależy zdrowie wielu ludzi. W co należy wyposażyć ekipę sprzątającą, by ich praca była efektywna?

Sprzątanie

Nawet, gdyby użytkownikami toalet publicznych byli tylko ludzie o wysokiej kulturze osobistej, dla których jest rzeczą niewyobrażalną, by mogły po sobie zostawić w toalecie bałagan, to i tak niezbędne jest sprzątanie kilka razy dziennie, by zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo.
Utrzymywanie czystości w miejscach publicznych jest obowiązkiem administratorów budynków. Nie ulega też wątpliwości, że czyste i higieniczne toalety świadczą o właścicielu.
W takich miejscach, w których przewija się mnóstwo ludzi i trzeba systematycznie dbać o porządek, zużywa się bardzo dużo środków chemicznych. Powinny to być preparaty biodegradowalne czyli, choć do pewnego stopnia, chroniące środowisko. Na rynku chemii gospodarczej jest ogromna ilość produktów. Do mycia umywalek, baterii, podajników mydła często stosuje się ten sam, uniwersalny środek myjący. Poza właściwością usuwania brudu, osadu z wody i mydła musi także odkażać myte powierzchnie, a jednocześnie musi być bezpieczny dla dłoni użytkowników. Środki do mycia toalet, o silnych działaniach bakteriobójczych i czyszczących, powinny mieć żelową konsystencję, by czyszczenie ceramiki było skuteczne. W miejscach odwiedzanych przez wiele osób ważne jest, by podłogi były nie tylko czyste, ale także nieśliskie. Trzeba więc stosować produkty dobrane do rodzaju powierzchni, które nie pozostawiają smug i szybko wysychają. Przy codziennym czyszczeniu pomieszczeń sanitarnych nie pomogą najlepsze środki czystości, jeśli ścierki, gąbki czy mopy nie będą regularnie wymieniane, gdyż te akcesoria bardzo szybko stają się siedliskiem bakterii.

Sprzątanie gruntowne

Publiczne pomieszczenia sanitarne wymagają raz na dobę sprzątania gruntownego. Do tego stosuje się preparaty usuwające pleśń i grzyby. Płyny do umywalek i toalet muszą także usuwać kamień i rdzę. Środki do gruntownego mycia podłóg muszą mieć właściwości silnie odkażające. Dbałość o instalację wodno-kanalizacyjną wymaga stosowania preparatów usuwających zanieczyszczenia w odpływach, w umywalkach i toaletach. Zgodnie z przepisami powinny być ekologiczne, biodegradowalne. Minęły już na szczęście czasy, gdy środki czystości pozostawiały po sobie zapach chloru i opary kwasu solnego. Większość nowoczesnych preparatów ma przyjemny zapach, który długo utrzymuje się w pomieszczeniach. Jednak miejsca publiczne, ze swej istoty mają tendencję do utrzymywania nieprzyjemnych zapachów. W gamie środków sanitarnych są produkty, które zmniejszają natężenie niechcianych woni. Nie maskują aromatów, ale te nieprzyjemne pochłaniają i likwidują.

Czytaj również  Wyposażenie biura na czasy pandemii

W utrzymaniu idealnej czystości bardzo pomocne są lampy przeciwbakteryjne, które włącza się na noc i coraz częściej w takie urządzenia wyposaża się publiczne łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*