Dlaczego warto pielęgnować drewno za pomocą lakierobejcy?

lakierobejca do drewna

Bejca do drewna to produkt, który często się stosuje do wykańczania drewna. Preparaty tego typu występują w wielu rodzajach, więc mają dużo zastosowań. W sklepach znajdziemy także lakiery, które tworzą trwałe i odporne powłoki. Można kupić także lakierobejcę. Jakie ma zastosowanie i kiedy warto jej używać?

Do czego służy lakierobejca?

Lakierobejca to środek do malowania i zabezpieczania powierzchni drewnianych. Można ją stosować zarówno do ochrony powierzchni surowego drewna (malując je uprzednio impregnatem bezbarwnym, dzięki czemu otrzymamy powierzchnię odporną na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych), jak i do malowania renowacyjnego, czyli na powierzchnię oczyszczoną po usunięciu poprzedniej powłoki malarskiej.

Jakie rodzaje lakierobejcy znajdziemy w sklepach?

Lakierobejce występują w kilku wariantach, dzięki czemu nadają się do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wykorzystać je można do mebli i elementów drewnianych w aranżacji pomieszczeń, ale także do różnych przedmiotów użytkowych. Można nimi malować także drewniane elementy domu, architektury ogrodu czy też meble ogrodowe. Produkty te można też podzielić ze względu na rodzaj powierzchni, jaką otrzymamy po ich nałożeniu. Lakierobejce mogą tworzyć powłoki błyszczące, półmatowe lub matowe. W pomieszczeniach można stosować lakierobejce akrylowe, które są farbami wodorozcieńczalnymi, więc nie mają nieprzyjemnego, ostrego zapachu. Do malowania drewnianych elementów znajdujących się na powietrzu używa się produktów poliuretanowych, które tworzą powłokę odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne. Podobne właściwości mają lakierobejce alkidowo-uretanowe, które tworzą powierzchnie bardzo twarde i wytrzymałe na potencjalne uszkodzenia mechaniczne oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Czytaj również  Ręczne pistolety pneumatyczne

lakierobejca do drewna

Dlaczego warto używać lakierobejcy?

Lakierobejca jest produktem oszczędzającym czas. Nanosząc go, łączymy właściwości bejcy i lakieru. Drewno ma inny kolor i jest dobrze zabezpieczone. Lakierobejca nie tylko barwi powierzchnię, ale też zabezpiecza ją przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Środki tego typu mogą mieć standardowe właściwości impregnujące, ale również zabezpieczające przed owadami i rozwojem pleśni (co jest szczególnie istotne w przypadku np. drewnianych mebli ogrodowych). Ponadto, często zawierają także składnik chroniący powierzchnię przed silnym promieniowaniem UV, dzięki czemu powłoka, którą tworzą, jest elastyczna oraz trwała i nie łuszczy się wraz z upływem czasu. Produkt łatwo nałożyć, gdyż ma odpowiednią konsystencję. Jednocześnie nie tworzy zacieków, a przede wszystkim nie wymaga szczególnych umiejętności przy nakładaniu. Lakierobejca pokrywa powierzchnię równo, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego rysunku słojów. Podkreślanie unikatowości i niepowtarzalności rozmieszczenia słojów to cecha wyróżniająca lakierobejcę, dzięki której można uzyskać stylowy efekt przy renowacji drewna.

Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewniane przedmioty, długo będą wyglądać pięknie. Chcąc oszczędzić czas, wybierzmy lakierobejcę, która zaimpregnuje drewno i utworzy odporną na ścieranie powłokę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*