Szybki sposób na naprawę (kleje termotopliwe)

 

 

Kleje termotopliwe są niezwykle trwałym, a zarazem uniwersalnym rodzajem spoiwa. Sprawdzają się doskonale w sklepach, firmach produkcyjnych oraz zwykłych gospodarstwach domowych. Ich aplikacja nie jest zbyt skomplikowana, a pozwala na szybką naprawdę zniszczonych urządzeń wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Do czego można wykorzystać kleje termotopliwe?

 

Co warto wiedzieć o klejach termotopliwych?

 

Kleje na gorąco powinny się znaleźć w każdym domu. Są niezwykle wytrzymałe i przydatne w wielu pracach domowych. Znajdują szerokie zastosowanie także w przemyśle m.in. meblarskim, poligraficznym czy transportowym. Kleje termotopliwe nakładane są za pomocą specjalnego pistoletu przeznaczonego właśnie do kleju. Urządzenie nie jest jednak zbyt trudne w obsłudze. W celu spojenia danych elementów pistolet nagrzewa się przy użyciu grzałki do temperatury około 200 stopni Celsjusza. Po dołączeniu sztyftu można rozpocząć pracę. Klej zmienia bowiem swoją stałą konsystencję na płynną. Po dociśnięciu wystarczy odczekać chwilę, aby klej pod wpływem niższej temperatury zastygł i trwale złączył klejone przedmioty.

 

Szybkie naprawy domowe

putting glue on a piece of wood

Kleje na gorąco znajdują wiele zastosowań w różnego rodzaju dziedzinach. Sprawdzają się doskonale także w domu czy ogrodzie. Przy pomocy klejów termotopliwych można m.in. skleić płytki w łazience lub kuchni, listwy podłogowe czy ościeżnice i panele. Przydatne bywają również podczas osadzania drzwi i okien. Pozwalają na szybkie sklejenie mebli, wykładziny, tkanin, szkła, a nawet plastiku. W zasadzie mogą posłużyć do wszelkiego rodzaju napraw – zabawek, mebli, wieszaków, uchwytów, części rowerowych i samochodowych itd. Ich największą zaletą jest wysoka trwałość oraz wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia natury mechanicznej. Pozwala to na naprawę także mebli ogrodowych czy elementów architektury ogrodowej.

Czytaj również  Jak skutecznie chronić drewno

 

Kleje termotopliwe w przemyśle

 

Kleje na gorąco sprawdzają się także doskonale w przemyśle. Przy pomocy pistoletów klei się m.in. papier, kartony, elementy drewniane, plastikowe czy metalowe po wcześniejszym nagrzaniu. Dysza pistoletu jest bardzo funkcjonalna i pozwala na dotarcie do najbardziej niedostępnych zakamarków. Kleje termotopliwe umożliwiają również precyzyjne klejenie bez ryzyka zabrudzenia rąk tak jak bywa często w przypadku stosowania tradycyjnych klejów. Kleje tego typu są trwałe, a elementy nimi sklejone można w zasadzie zaraz po zaschnięciu używać. Z tego powodu są świetne w przypadku łączenia tapicerki, mebli, tkanin, papieru, zabawek oraz ozdób różnego rodzaju. Szczególnie chętnie wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym oraz budowlanym.

 

Kleje termotopliwe doskonale spajają materiały o różnych fakturach, a także sprawdzają się podczas naprawy przedmiotów narażonych nawet na wysokie obciążenia. W przemyśle meblarskim stosowane są przede wszystkim do przyklejania folii laminowanych i fornirów do blatów. Wykorzystuje się je niekiedy również jako wypełnienie w miejscach powstałych po sękach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*