Jak urządzić pokój dziecięcy, by mieć miejsce na wszystko?

Pokój dla dzieci

Jak urządzić pokój dziecięcy, by mieć miejsce na wszystko?

Problem z aranżacją przestrzeni dla dziecka pojawia się zanim maluch pojawi się na świecie. Nie jest to proste zadanie, gdyż pokój dla dziecka musi być funkcjonalny, a przecież musi spełniać wiele funkcji. Ponadto, muszą się w nim zmieścić meble i wszystkie zabawki malucha. Jak urządzić taką przestrzeń? Lepszym wyborem będą skrzynie czy regały wiszące?

Jak wykorzystać regały wiszące w małym pokoju?

W każdym pokoju dziecięcym, bez względu na jego wielkość, powinny zostać wydzielone trzy podstawowe strefy. Wielkość każdej z nich jest uzależniona od wieku dziecka, a także gabarytów pokoju. Pierwszą z nich jest strefa spania, na którą składa się przede wszystkim łóżko. Powinno być ono dostosowane do wzrostu i wieku. Jeżeli nie ma miejsca na szafkę nocną, można zawiesić małe regały wiszące, na których ustawimy maskotki, książki i nocną lampkę. Druga strefa to strefa nauki, a jej wielkość uzależniona jest od wieku dziecka. Uczeń musi mieć biurko i wygodne krzesło. Nie możemy zapomnieć również o regale bądź półce na książki. Kilkulatkowi wystarczy mały stolik i krzesło. Trzecią jest oczywiście strefa zabawy, na którą składają się nie tylko półki i regały, ale także wolne miejsce na podłodze (a najlepiej na dywanie). Ta strefa jest problematyczna i trudna do urządzenia, bo trzeba znaleźć miejsce na wszystkie zabawki.

Czytaj również  Jak uniknąć wpadek z kolorem w trakcie malowania mieszkania?

Czego się pozbyć? Jakie meble wybrać? Czym zapełnić regały wiszące?

W czasie remontu z pewnością będziemy załamywać ręce, że rzeczy dziecka nie zmieszczą się w pokoju, a nie pomoże nawet obwieszenie całej ściany regałami wiszącymi. Zanim zaczniemy obudowywać sufit, przejrzymy rzeczy malucha. Posegregujmy zabawki, a te, którymi dziecko się nie bawi, schowajmy. Możemy wynieść je na strych, jeśli wiemy, że kiedyś się jeszcze przydadzą, oddać rodzinie albo do domu dziecka. Urządzając pokój dla dziecka, najlepiej i najwygodniej zamówić meble na wymiar, które idealnie wpasują się w gabaryty pomieszczenia. Jeśli nie mamy takich możliwości, kupmy gotowe szafy i regały. W pokoju dziecka warto umieścić pojemną szafę, która pomieści nie tylko ubrania, ale także wielkogabarytowe zabawki. Na małej przestrzeni warto jest pochować większość rzeczy do zamykanych szafek. Jeżeli dużo zabawek będzie stało na podłodze, spotęguje to wrażenie chaosu i bałaganu. Wybierzmy szafę, która sięgać będzie sufitu. W ten sposób dobrze wykorzystamy przestrzeń. Część rzeczy (np. książki, maskotki czy figurki) możemy włożyć do regałów wiszących. Dzięki temu przestrzeń na ziemi będzie pusta, a rzeczy pochowane. Możemy przemyśleć także zakup łóżka na antresoli, pod którym można urządzić miejsce do zabawy, które stanie się ulubioną przez dziecko dziuplą. Dobrym rozwiązaniem jest również kupno łóżka z wysuwanymi szufladami, które pomieszczą m.in. pościel.
Aranżując pokój dla dziecka, postarajmy się, by był idealnym miejscem do zabawy i wypoczynku, w którym dziecko będzie lubiło przebywać. Wybierzmy pojemną szafę i regały wiszące, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą mamy do dyspozycji.

Czytaj również  Jakie meble wybrać do dużego mieszkania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*